بازتاب نیوز

زمینه تشخیص ویروس کرونا در افغانستان فراهم شد

٢٩ دلو ١٣٩٨ روزنامه آرمان ملی

وزارت صحت عامه کشور می‌گوید که زمینه تشخیص ویروس کرونا در افغانستان فراهم شده است. داکتر فیروزالدین فیروز وزیر صحت عامه، در یک سفر رسمی به ولایت بلخ از بخش ویژه کنترل ویروس “کرونا” در این ولایت که جدیدا ایجاد شده است دیدن نمود و نیز تدابیر اتخاذ شده برای پیش‌گیری و کنترل ویروس کرونا را در این ولایت مورد ارزیابی قرار داد. این بخش دارای 30 بستر مجهز با تمام امکانات مورد نیاز آماده گردیده است.
آقای فیروز، از فراهم آوری زمینه تشخیص ویروس کرونا در افغانستان خبر داده گفت:” خوش‌بختانه با تلاش‌های وزارت صحت عامه زمینه تشخیص ویروس کرونا در کشور فراهم شده است. قبلا نمونه‌ها برای تشخیص این ویروس در بیرون از افغانستان فرستاده می‌شد که این یک چالش بزرگ بود برای وزارت صحت عامه.”
داکتر فیروز بیان داشت که حدود 500 تن که اخیرا از کشور چین وارد کشور شده است، نمونه‌های گرفته شده از آنان برای تشخیص ویروس کرونا که به بیرون از کشور فرستاده شده بود، نشان می‌د‌هد که هیچ علایم ویروس کرونا در آنان نشده است.
از سویی هم، وزارت صحت عامه برای پیش‌گیری از این ویروس، بخش‌های ویژه را برای کنترل این ویروس در کابل و ولایات ایجاده نموده است و نیز تیم‌های صحی را در میدان‌های هوایی کابل، بلخ، قندهار و هرات که در آن پروازهای بین‌المللی صورت می‌گیرد توظیف نموده و مسافران را مورد سکریننگ قرار می‌دهند. هم‌چنان در مرزهای زمینی کشور نیز تیم‌های صحی توظیف شده و مسافران را سکریننگ می‌کند.
هم‌چنان وزیر صحت عامه کشور، یک باب مرکز تشخیص و تداوی امراض سرطان را در ولایت ولایت بلخ به بهره برداری سپرد. این مرکز به گونه اساسی و معیاری مجهز با تمام وسایل طبی پیشرفته با ظرفیت 20 بستر ساخته شده است.
وزیر صحت عامه کشور ایجاد اين مرکز را در این ولایت یک گام مهم در راستای بهبود عرضه خدمات صحی در بخش سرطان عنوان نموده گفت: “با ایجاد این مرکز، زمینه بهتر تشخیص و تداوی امراض سرطانی در این ولایت فراهم شده است.”
این در حالی است که وزیر صحت عامه کشور، هفته گذشته یک باب مرکز تشخیص و تداوی امراض سرطان را در ولایت هرات نیز افتتاح و بهره برداری سپرد.
همچنان وزیر صحت عامه کشور در ادامه سفرش، وضعیت صحی را در این ولایت از نزدیک بررسی نموده و برای بهبود وضعیت صحی در این ولایت بعضی افراد با تجربه را در شفاخانه حوزوی ولایت بلخ تعیین نمود.

لینک اصلی: http://www.armanemili.com/posts/24375

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از روزنامه آرمان ملی

آخرین خبر ها:

Loading