بازتاب نیوز

منافع علیای کشور را در نظر گیرید!

٢٩ دلو ١٣٩٨ روزنامه آرمان ملی

سرانجام کمیسیون انتخابات، اشرف غنی را به عنوان پیروزانتخابات ریاست جمهوری اعلام کرد. این در حالی است که برخی از دسته‌های دیگر انتخاباتی از جمله دسته انتخاباتی ثبات و هم‌گرایی در برابر اعلام نتایج از سوی کمیسیون انتخابات واکنش‌های تند نشان دادند و این تصمیم کمیسیون انتخابات را کودتا در برابر دموکراسی تلقی کرده اند.

شب‌گذشته داکتر عبدالله رهبر تیم ثبات و هم‌گرایی همراه با رهبران دیگر این جریان سیاسی اعلام نتایج از سوی کمیسیون را مردود دانست و به هوادارانش اطمینان داد که از آرای پاک‌ آن‌ها دفاع خواهد کرد و در صورتی که مشکل حل نشود، آن‌ها حکومت خود شان را اعلام می‌کنند.

این اختلاف و موضع‌گیری‌های دسته‌های انتخاباتی اگر سبب درگیری‌های نظامی می‌شود، واضح است که در کشور دوباره حوادث سال‌های دهه هفتاد تکرار خواهد شد و در آن صورت تمام دست‌آوردهای هژده سال برباد خواهد رفت.

به همین‌گونه اختلافات دسته‌های انتخاباتی در حالی پس از اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری به اوج خود رسیده است که مذاکرات صلح امریکا با طالبان در جریان است و گفته می‌شود که تا چند روز دیگر توافق‌نامه را هر دو جانب امضا می‌کنند که پس از توافق امریکا با طالبان باید مذاکرات میان افغان‌ها آغاز شود و هیأت مذاکره کننده باید از سوی حکومت افغانستان گماشته شود و یک اجماع نسبی در مورد گفت‌وگو با طالبان به وجود آید.

اما اگر درگیری‌ واختلاف میان دسته‌های سیاسی ادامه یابد و مشکل را از راه مسالمت آمیز و مذاکره حل و فصل نکنند، درآن صورت مذاکره با طالبان نیز تحت‌الشعاع همین اختلافات قرار خواهد گرفت و ممکن است افغانستان این فرصت پیش‌آمده را از دست بدهد.

به همین‌گونه موضع‌گیری شدید گروه‌های سیاسی سبب خواهد شد تا نهادهای امنیتی نتوانند جنگ در برابر آن‌عده از طالبانی که به جنگ و خون‌ریزی ادامه می‌دهند، مدیریت کنند و ممکن است که آن‌ها در برخی از نقاط کشور حاکم شوند و کنترل برخی از مناطق را به دست بگیرند که در آن صورت طالبان در مذاکرات شان از موضع قدرت بیشتر سخن بزنند و امتیاز بی حد وحصر را تقاضا کنند.

با توجه به همین گفته‌ها، باید گروه‌های سیاسی حساسیت اوضاع در کشور را درک کنند و کاری نکنند که دست‌آوردهای چندین ساله سرانجام نابود شوند وتروریستان از فرصت استفاده کنند و به سرنوشت مردم و کشور دوباره حاکم گردند.

لینک اصلی: http://www.armanemili.com/posts/24395

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از روزنامه آرمان ملی

آخرین خبر ها:

Loading