بازتاب نیوز

کمیسیون انتخابات: اشرف غنی برنده انتخابات ریاست جمهوری است

٢٩ دلو ١٣٩٨ روزنامه آرمان ملی

داکتر عبدالله: نتایج اعلام شده مشروعیت ندارد و آن را نمی‌پذیریم

کمیسیون انتخابات، محمد اشرف غنی رییس حکومت وحدت ملی را برنده انتخابات ریاست جمهوری ششم میزان، اعلام کرد.

حوا علم نورستانی، رییس کمیسیون مستقل انتخابات، روز سه‌شنبه( 29 دلو) در یک نشست خبری در کابل، گفت که محمد اشرف غنی ۹۲۳۵۹۲رای که ۵۰.۶۴ درصد مجموع آرا را تشکیل می‌دهد را از آن خود کرده و  برنده انتخابات انتخابات است.

در همین حال تیم ثبات وهمگرایی به رهبری داکترعبداالله عبدالله، اعلام کرد که از روند اعلام نتایج انتخابات خارج شده، و نتیجه ‌ای که از سویی کمیسیون انتخابات اعلام شده مشروعیت ندارد و آن را نمی‌پذیرد.

داکتر عبدالله نامزد دیگر انتخابات ریاست جمهوری ساعات پس از اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری، از سوی کمیسیون انتخابات، در یک نشست خبری گفت که او برنده انتخابات است و حکومت خود را اعلام می‌کند.

رییس کمیسیون انتخابات همچنان گفت که داکترعبدالله عبدالله با به دست آوردن ۷۲۰۸۴۱ رای که ۳۹.۵۲ درصد را تشکیل می‌دهد در جای‌گاه دوم قرار گرفته است.

رییس کمیسیون انتخابات تصریح کرد که پس از رسیده‌گی به شکایت‌های انتخاباتی و تفتش و بازشماری بر اساس سفارشات کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی ۱۸۲۳۹۴۸ رای معتبر شناخته شد.

خانم نورستانی گفت که آرای ۹۸ درصد محلات رایدهی معیارهای لازم را پوره کرده و معتبر شناخته شده اند.

به گفته رییس کمیسیون انتخابات گلبدین حکمتیار و رحمت الله نبیل از نامزدان انتخابات ریاست جمهوری ششم میزان، به تر ترتیب در جایگاه سوم و چهارم قرار گرفته اند.

در همین حال فضل‌احمد معنوی عضو ارشد تیم ثبات و همگرایی، در صفحه تویترش نوشته است: “ما از روند بیرون شدیم. نه نهادی به نام کمیسون نزد ما مشروعیت دارد و نه هم نتیجه را که اعلام می‌کند. دلایل عدم مشروعیت هم «اظهر من الشمس» است. گذشت زمان به همه این بی عدالتی‌ها پاسخ می‌دهد.”

آقای معنوی گفته است، چیزی را که نمی‌خواستیم، به انجام آن درناگزیری قرار گرفتيم. زیاد تلاش كرديم، پروسه محورپیش برويم. به نهادها حد اقل اعتماد كنيم. اما دیده می‌شود در این جا منطق و اصول جواب نمی‌دهد. صبر و شكيبايي  در حال  پايان يافتن است در نهایت کار بدان جا کشید که بگویم بایستیم “هر چه بادا باد”

پیش از این، برخی اعضای تیم ثبات و همگرایی به رهبری داکتر عبدالله هشدار داده‌اند که اگر نتایج انتخابات به صورت تقلبی اعلام شود، آن را نپذیرفته و حکومت موازی اعلام خواهد کرد.
جنرال عبدالرشید دوستم معاون اول ریاست جمهوری که در جوزجان به سر می‌برد، اواخر هفته اعلام کرد، در صورت اعلام نتایج تقلبی انتخابات، حکومت موازی به رهبری داکتر عبدالله اعلام خواهد کرد.
پس از آن، کریم خلیلی دیگر عضو برجسته تیم ثبات و همگرایی نیز طی اعلامیه‌ی تاکید کرده که نتایج تقلبی انتخابات پذیرفتنی نیست و در این صورت حکومت موازی اعلام خواهد کرد. محمد محقق معاون دوم ریاست اجرایی، سید منصور نادری رهبر حزب پیوند ملی و شماری دیگر از سیاسیون نیز از موضع‌گیری جنرال دوستم اعلام حمایت کرده‌اند.
همچنین فضل‌احمد معنوی دو روز پیش هشدار داده بود: “اگر حرف حق شنیده نشود هیچ ممکن نیست که بار دیگر کسی یک نتیجه تقلبی را بالای مردم بقبولاند و ما “آن کار” را می‌کنیم (کاری که در 2014 انجام ندادیم) به هر قیمتی که تمام شود، شود و مسوولیتش هم به گردن کسانی است که از هر وسیله استفاده کرده تا خود را برنده اعلام کنند.”
عبدالله عبدالله رییس اجرایی کشور نیز روز گذشته در نشست شورای وزیران در مورد اعلام نتایج انتخابات گفت که موقف تیم ثبات و همگرایی در این خصوص واضح و روشن است که نتایج تقلبی انتخابات را نمی‌پذیرد.
صدیق صدیقی سخن‌گوی ریاست جمهوری که روز سه‌شنبه (29 دلو) در کابل صحبت می‌کرد در پاسخ به سوالی مبنی بر موضع حکومت در خصوص احتمال اعلام حکومت موازی از سوی تیم ثبات و همگرایی تاکید کرده که طرف‌های انتخاباتی باید به نتایج انتخابات احترام بگذارند.
آقای صدیقی افزود که بر مبنای قانون اساسی انتقال قدرت تنها بر اساس اراده سیاسی مردم افغانستان صورت می‌گیرد و باید تمام طرف‌های ذیدخل به نتایج انتخابات احترام بگذارند.

لینک اصلی: http://www.armanemili.com/posts/24382

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از روزنامه آرمان ملی

آخرین خبر ها:

Loading