بازتاب نیوز

جنرال بازنشسته امریکایی: روند صلح افغانستان پر از چالش خواهد بود

٢٩ دلو ١٣٩٨ روزنامه آرمان ملی

صدیقی: روی جزییات طرح کاهش خشونت کار می‌کنیم

جک کین جنرال بازنشسته امریکایی گفته هرچند قرار است توافق‌نامه نهایی میان امریکا و طالبان به زودی امضا شود، اما روند صلح افغانستان پر از چالش خواهد بود.
آقای کین افزوده که آزادی زندانیان، خروج نیروهای خارجی، کاهش خشونت‌ها و آغاز مذاکرات بین‌الافغانی در 7 یا 10 روز ممکن نیست و احتمال دارد این روند جنجالی شود.
او در صحبت با رسانه‌های امریکایی افزوده که هرچند توافق‌نامه امریکا و طالبان به زودی امضا خواهد شد، اما مذاکرات بین‌الافغانی دوامدار، جنجالی و پراز چالش خواهد بود و احتمالاً جنگ نیز در این مدت در افغانستان افزایش خواهد یافت.
این جنرال امریکایی ابراز امیدواری کرده که مذاکرات بین‌الافغانی هرچه زودتر آغاز شود تا این مذاکرات سبب قطع جنگ در افغانستان گردد.
آقای کین، پیش از این در کمیته نظامی سنای امریکا نیز گفته بود که روند مذاکرات بین‌الافغانی دوامدار و جنجالی خواهد بود، بناً امریکا نباید تمام نیروهای خود را به یک باره‌گی از افغانستان خارج کند.
به گفته او، اگر امریکا تمام نیروهای خود را از افغانستان بیرون کند، طالبان احساس پیروزی کرده، افغانستان را به بحران می‌برد و جنگ داخلی یک بار دیگر در این کشور شعله‌ور خواهد شد.
او گفته که روند صلح افغانستان باید با دقت تمام به پیش برده شود تا جنگ در این کشور خاتمه یابد.
این در حالی است که قرار است کاهش خشونت‌ها که در نتیجه مذاکرات امریکا وطالبان به دست آمده به تاریخ 22 ماه فبروری برای یک هفته عملی گردد و پس از آن به تاریخ 29 فبروری توافق‌نامه صلح میان امریکا و طالبان امضا شود.
ده روز پس از امضای توافق‌نامه صلح امریکا و طالبان، مذاکرات رسمی میان دولت افغانستان و طالبان نیز آغاز خواهد شد.

ریاست جمهوری اما تاکید می‌کند که زمان امضای توافق‌نامه صلح میان ایالات متحده و طالبان توسط امریکا اعلام خواهد شد و پس از آن گفت‌وگوهای “بین‌الافغانی” آغاز می‌شود.

صدیق صدیقی سخن‌گوی ریاست جمهوری روز سه شنبه، در یک نشست خبری، هرچند از آماد‌ه‌گی برای انجام گفت‌وگوهای صلح با طالبان سخن گفت، اما تاکید کرد که احتمال تجدید در هیآت گفت‌وگوکننده در روزهای پیش‌رو وجود دارد.

او همچنان گفت: “هیآت همه شمول خواهد بود. طبعاً تغییرات که در ماحول به وجود آمده و در روشنی این فرصت‌ها، شاید روی موضوعات مربوط به هیآت توجه شود”.

تا اکنون جزییات هیآت گفت‌وگوکننده صلح توسط حکومت افغانستان همه‌گانی نشده؛ اما آقای غنی در دیدار خود با والیان در ارگ گفته است که حدود و صلاحیت تیم مذاکره کننده با طالبان را حکومت افغانستان تعیین خواهد کرد.

سخن‌گوی ریاست جمهوری در این خصوص گفت: “خواست‌های که از طرف سیاسیون مطرح شده، مشارکت سیاسی در روند صلح است، ما می‌خواهیم در نتیجه، مشارکت سیاسی را به دست آوریم. اما تیم مذاکره کننده به شکل جامع از دولت و مردم افغانستان نماینده‌گی خواهد کرد. حدود صلاحیت‌های تیم مذاکره کننده تعیین خواهد شد و تصمیم گیری نهایی در مذاکرات صلح مربوط به مردم افغانستان خواهد بود.”

آقای صدیقی در بخشی از صحبت‌هایش به موضوع کاهش خشونت‌ها اشاره کرده گفت که نیروهای امنیتی افغانستان و امریکا‌یی‌ها روی جزییات طرح کاهش خشونت که قرار است از سوی طالبان اعلام شود به شدت کار می‌کنند.

او تاکید کرد که دولت ا محتاطانه روند کاهش خشونت چشم‌گیر را دنبال کرده تا این مرحله منتج به آتش‌بس و صلح دایمی در کشور شود، ولی با هرنوع تغییر ماحول در تمام مراحل روند صلح برخورد می‌کند.
به گفته او، در صورتی‌که طالبان آتش‌بس را در نتیجه مذاکرات بین‌الافغانی نپذیرند، روند صلح باچالش‌های مواجه خواهدشد، زیرا هدف اساسی این است که هدف اساسی ما این است که کاهش خشونت به آتش بس و صلح پایدار بی‌انجامد.

این در حالی است که پیش از این حکومت با طرح کاهش خشونت‌ مخالفت کرده و ریاست جمهوری گفته بود که طرح اساسی حکومت برای گفت‌وگوهای صلح، برقراری آتش‌بس است و کاهش خشونت جنبه عملی ندارد.

لینک اصلی: http://www.armanemili.com/posts/24379

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از روزنامه آرمان ملی

آخرین خبر ها:

Loading