بازتاب نیوز

دانش: انتظار داریم امضای توافق‌نامه میان آمریکا و طالبان زمینه را برای گفت‌وگوهای مستقیم فراهم سازد

٣٠ دلو ١٣٩٨ سلام وطندار

محمدسرور دانش، معاون دوم رئیس جمهور می‌گوید که گفت‌وگوهای صلح میان آمریکا و طالبان به مرحلۀ مهمی رسیده است و حکومت از این مذاکرات به منظور امضای یک موافقت‌نامه به تمام معنا استقبال می‌کند.

آقای دانش که امروز (چهارشنبه، 30 دلو) در مراسم بزرگداشت از سالروز خروج نیروهای شوروی از افغانستان سخن می‌زد، می‌گوید که بخش اصلی صلح مربوط به صلح میان طالبان و دولت افغانستان می‌شود و حکومت انتظار دارد که امضای موافقت‌نامه میان آمریکا و طالبان زمینه را برای گفت‌وگوهای مستقیم فراهم سازد.

معاون دوم ریاست جمهوری تأکید می‌کند که پس از امضای موافقت‌نامه میان آمریکا و طالبان، تداوم روند صلح و گفت‌وگو باید در مالکیت افغانان باشد و تیم مذاکره‌کننده باید به رهبری و محوریت دولت افغانستان و به گونۀ همه‌شمول و فراگیر از همه مردم کشور نماینده‌گی کند.

او می‌افزاید که اگر طالبان پایگاه‌ها و پناهگاه‌های خود و رابطه خود با دیگر گروه‌های افراطی و تروریستی را همچنان حفظ کنند، هرچند آتش‌بس هم شود، صلح پایدار به دست نخواهد آمد.

آقای دانش می‌گوید: «صلح واقعی آن است که همه مردم در کشور آزادانه از حقوق شهروندی خود استفاده کنند و از حقوق تعلیم و صحت و کار و سفر و آزادی بیان و فعالیت آزاد سیاسی برخوردار باشند و حق شرکت در انتخابات را داشته باشند و طالبان هم مانند سایر شهروندان ما باید از این حقوق خود برخوردار شوند و در حاکمیت سهیم گردند.»

معاون دوم رئیس جمهور می‌گوید، از شرایط و مقدمات اساسی و اصلی برقراری صلح این است که خشونت‌ها باید به گونه‌یی کاهش یابند که همزمان با تداوم گفت‌وگوهای صلح، سبب یک آتش‌بس دایمی و همه‌جانبه شود.

آقای دانش تأکید می‌کند که اکنون در افغانستان یک نظام مشروع مبتنی بر یک قانون اساسی حاکم است و هیچ‌گروهی به شمول حکومت افغانستان نمی‌تواند در غیاب مردم افغانستان و شبکه‌های سیاسی و فرهنگی و مدنی آن تصمیم بگیرد.

او در پایان سخنانش می‌گوید که صلح هم باید همه‌شمول باشد و نتایج آن مورد پذیرش تمام مردم افغانستان قرار گیرد. او می‌افزاید که صلح در انحصار و در اختیار یک گروه سیاسی خاص و یا یک قوم خاص و حتی در انحصار تنها حکومت افغانستان نیست.

فضل‌هادی مسلمیار، رئیس مجلس سنا که در این مراسم حضور داشت نیز می‌گوید که در گفت‌وگوهای صلح حکومت باید یک موقف داشته باشد تا به صلح دست یابد.

در این زمینه:

تأکید دو بارۀ ناتو بر حمایت از گفت‌وگوهای صلح

حکمتیار: هیچ فردی حق وتوی صلح را ندارد

عبدالله: پیش‌شرط گذاشتن برای آغاز گفت‌وگوها نشانۀ عدم تعهد به صلح است

لینک اصلی: https://swn.af/Article.aspx?a=53283

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از سلام وطندار

آخرین خبر ها:

Loading