بازتاب نیوز

نبیل: برای دفاع از «جمهوریت» و «حکومت همه‌شمول» سلاح توزیع کرده‌اند

٣٠ دلو ١٣٩٨ سلام وطندار

رحمت‌الله نبیل، رهبر دستۀ انتخاباتی امنیت و عدالت در واکنش به اعلام نتایج نهایی انتخابات گفت که اعلام شدن آقای غنی به عنوان برندۀ انتخابات ریاست جمهوری، آغاز فصل جدید بحران‌های دشوار برای افغانستان خواهد بود.

آقای نبیل امروز (چهارشنبه، سی‌ام دلو) در نشست خبری تیمش گفت: «با تاسف امروز، روز مرگ دموکراسی و مردم‌سالاری بود. روز آغاز فصل جدید بحران‌های دشوار برای افغانستان بحران‌زده در عرصه‌های امنیتی، اقتصادی، سیاسی و اجتماعی خواهد بود.»

آقای نبیل وضعیت فعلی کشور را بحرانی عنوان کرد و گفت که در شماری از ولایت‌ها برای دفاع از «جمهوریت» و «حکومت همه‌شمول» سلاح توزیع شده‌ است.

رئیس دستۀ امنیت و عدالت هشدار داد که ما دیگر نظاره‌گر نخواهیم بود و در برابر تقلب ایستاد خواهیم شد. او ایستاده‌گی‌اش در برابر تقلب و اعلام نتیجۀ نهایی انتخابات را دفاع از افغانستان عنوان کرد.

او رهبران حکومت وحدت ملی را «خودخواه» و بی‌پروا خواند. آقای نبیل با «خودخواه» خواندن رهبران حکومت وحدت ملی گفت که تشکیل حکومت موازی کشور را به بن‌بست مواجه می‌کند و به خیر مردم نخواهد بود.

آقای نبیل شب گذشته با نشر رشته توییتی گفته بود: «این اخلاق و جسارت را داشتیم تا برایش تبریک بگوییم، اما امروز را برای دکتر اشرف غنی تسلیت می‌گوییم.» در ادامۀ توییت آقای نبیل آمده است که تاریخ تمام ناهنجاری‌ها و بحران‌های بعدی را به پای تقلب‌کاران و قاتلان دموکراسی خواهد نوشت.

او در آخر این نشست بر تشکیل «حکومت مصالحه» تأکید کرد.

آقای نبیل در حالی به شکل‌گیری حکومت مصالحه تاکید می‌کند که صبح امروز حزب جمعیت اسلامی افغانستان در واکنش به تصمیم کمیسیون مستقل انتخابات با نشر پیامی از اعلام پیروزی آقای عبدالله حمایت کرد و رهبری این تیم را به اقدام «علیه تقلب‌کاران» فراخواند.

حزب جمعیت اسلامی افغانستان اعلام نتایج نهایی را «کودتای نرم علیه مردم‌سالاری و ارادۀ واقعی شهروندان» عنوان کرد.

جنرال دوستم، معاون اول ریاست جمهوری در شمال کشور نیز از اعلام پیروزی آقای عبدالله حمایت کرد و در جمع هوادرانش گفت: «ایستاد شوین! حق داده نمیشه، حق گرفته میشه. حکومت ما به رهبری داکتر عبدالله به فضل خدا برقرار میشه. برنده ما هستیم، نه تقلب.»

کمیسیون مستقل انتخابات روز گذشته (سه‌شنبه، بیست‌ونهم دلو) محمد اشرف غنی را پیروز نهایی انتخابات ریاست جمهوری ششم میزان اعلام کرد.

لینک اصلی: https://swn.af/Article.aspx?a=53281

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از سلام وطندار

آخرین خبر ها:

Loading