بازتاب نیوز

واکنش‌ها؛ کرزی و دوستم پروسۀ انتخابات را «غیر ملی» خواندند

٣٠ دلو ١٣٩٨ سلام وطندار

یک روز پس از اعلام نتایج نهایی انتخابات، حامد کرزی، رئیس‌جمهوری پیشین کشور با نشر اعلامیه‌یی انتخابات ششم میزان را پروسۀ «غیر ملی و خلاف اصول و ارزش‌های مردم‌سالاری» خواند.

آقای کرزی در برگۀ رسمی فیسبوکش نگاشته است: «من قبلاً هم خدمت مردم عزیز ما عرض نموده بودم که برگزاری انتخابات در شرایطی که زمینۀ دایر شدن شفاف و عادلانۀ آن در کشور مساعد نباشد، موجب بحران و افتراق گردیده، کشور عزیز ما را تضعیف نموده و پروسه صلح را مختل می‌سازد.»

او عدم اشتراک مردم در انتخابات ششم میزان را بیان‌گر «غیر ملی و مردمی بودن» این پروسه عنوان کرده است. آقای کرزی گفته که به درازا کشیدن پروسۀ انتخابات دلیل اصلی خلق بحران پساانتخابات بود.

 آقای کرزی افزوده: در شرایط کنونی مذاکرات صلح به جای خوبی رسیده است و ما بیش‌تر از هر زمانی به وحدت و هم‌دلی نیاز داریم.

هم‌زمان با موقف آقای کرزی، جنرال عبدالرشید دوستم، معاون اول ریاست‌جمهوری از اعلام پیروزی آقای عبدالله و تشکیل «حکومت همه‌شمول» از سوی تیم ثبات و همگرایی حمایت کرد.

آقای دوستم که در جمعی از هوادارانش در ولایت جوزجان صحبت می‌کرد، گفت که نتیجۀ برخاسته از تقلب را نمی پذیریم و در برابر «کودتای انتخاباتی» می‌ایستیم و به جنبش ضد تقلب در کشور ادامه می‌دهیم.

او گفته که اعضای تیم ثبات و همگرایی اعتراض‌شان را مبنی بر غیرقانونی بودن نتیجۀ انتخابات در تمام کشور ادامه خواهند داد و به تقلب‌کاران اجازۀ حکومت کردن را نمی‌دهیم.

آقای دوستم افزوده است: خاموشی و پذیرفتن نتیجۀ پر از تقلب، چهل سال تلاش و مبارزۀ مردم را زیر سوال می‌برد.

او از باشنده‌گان ولایت‌های شمالی خواست تا والیان خویش را انتخاب کنند و سر از فردا پیروزی تیم ثبات و همگرایی را جشن بگیرند.

هواداران حزب جنبش ملی افغانستان هشدار می‌دهند که حکومت برخاسته از تقلب را نمی‌پذیرند و در مقابل آن «جهاد مشروع سیاسی» را راه‌اندازی می‌کنند.

بنیاد انتخابات آزاد افغانستان (تیفا) نیز در نشست خبری‌یی گفت که کمیسیون انتخابات فیصله‌های کمیسیون شکایات را به‌‎گونۀ کامل تطبیق نکرده و بدون هم‌آهنگی با نماینده‌گان دسته‌های انتخاباتی نتایج نهایی را به‌گونۀ عجولانه اعلام کرد.

کمیسیون مستقل انتخابات پس از پنج ماه تاخیر روز گذشته (سه‌شنبه، بیست‌ونهم دلو) محمد اشرف غنی را پیروز نهایی انتخابات ریاست جمهوری ششم میزان اعلام کرد.

 

لینک اصلی: https://swn.af/Article.aspx?a=53291

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از سلام وطندار

آخرین خبر ها:

Loading