بازتاب نیوز

تبریکی اتحادیۀ اروپا و تأکید یوناما بر «اهمیت انسجام ملی»

١ حوت ١٣٩٨ سلام وطندار

اتحادیۀ اروپا روز گذشته با نشر خبرنامه‌یی گفته است که جوزف بورل، مسئول سیاست خارجی این نهاد در تماس تلفنی با محمداشرف غنی، رئیس‌جمهور افغانستان، نتیجۀ انتخابات را به آقای غنی تبریک گفته است.

در خبرنامۀ این نهاد آمده است که آقای بورل از پایان این روند که چندین ماه به درازا کشید، استقبال کرده و از کار نهادهای انتخاباتی «با وجود چالش‌هایی که با آن روبه‌رو بودند» نیز تمجید کرده است.

در خبرنامه به نقل از مسئول سیاست خارجی اتحادیۀ اروپا آمده که اتحادیۀ اروپا همواره از قانون اساسی و نهادهای افغانستان پیشتی‌بانی کرده و با توجه به نتیجۀ نهایی انتخابات، اتحادیۀ اروپا آمادۀ همکاری با دولت جدید به رهبری آقای غنی است.

خبرنامه افزوده که آقای بورل از تعهد آقای غنی به تشکیل دولتی فراگیر که «از همه مردم افغانستان نماینده‌گی» کند نیز استقبال کرده است.

مسئول سیاست خارجی اتحادیۀ اروپا تأکید کرده که اولویت اکنون یکپارچگی برای پشتی‌بانی از یک روند فراگیر صلح خواهد بود. این نهاد برای پشتی‌بانی از این روند اعلام آماده‌گی کرده و گفته که این فرصت نباید از دست برود.

در این حال دفتر نماینده‌گی سیاسی سازمان ملل متحد در افغانستان یا یوناما، بر «اهمیت انسجام ملی» در دورۀ پیشرو تأکید کرده است. این نهاد شب گذشته با فرستادن خبرنامه‌یی به رسانه‌ها نوشته است: «سازمان ملل همچنان بر اهمیت این موضوع تأکید می‌کند که هر گونه اعتراضی به نتایج نهایی فرآیند انتخاباتی با مقررات کشور سازگار باشد و به گونه‌یی انجام پذیرد که در راستای ثبات و انسجام و مطابق نظم قانون اساسی باشد.»

یوناما با اشاره به نگرانی برخی نامزدان و هواداران آنها پس از اعلام نتایج نهایی انتخابات ریاست جمهوری گفته است که به تلاش برای پشتی‌بانی از مردم و نهادهای این کشور از جمله تمامی احزاب سیاسی، ادامه می‌دهد و توصیه‌های کارشناسی و بی‌طرفانه به هدف تشویق نهادهای مدیریت انتخابات جهت رسیده‌گی به آرزوی قابل درک نامزدان برای شفافیت در تصمیم‌گیری پیرامون حسابرسی و بازشماری آرا ارایه می‌کند.

گفتنی‌ست که سرانجام پس از نزدیک به پنج‌ماه دو روز پیش نتایج نهایی انتخابات ریاست جمهوری اعلام شد.

کمیسیون مستقل انتخابات محمداشرف غنی را با کسب 50.64 درصد کل آرا برندۀ انتخابات اعلام کرد. این کمیسیون روز گذشته در مراسمی به آقای غنی اعتبارنامۀ انتخاباتی داد.

در این زمینه:

غنی پیروز نهایی انتخابات اعلام شد

حکم؛ اعضای رهبری کمیسیون‌های انتخاباتی ممنوع‌الخروج شدند

دوستم پس از تماس غنی: نتیجۀ تقلبی را نمی‌پذیریم

نبیل: برای دفاع از «جمهوریت» و «حکومت همه‌شمول» سلاح توزیع کرده‌اند

لینک اصلی: https://swn.af/Article.aspx?a=53298

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از سلام وطندار

آخرین خبر ها:

Loading