بازتاب نیوز

واکنش‌ها به نتیجه نهایی انتخابات ریاست جمهوری؛ تقابل چهره‌ها و جریان‌های سیاسی

١ حوت ١٣٩٨ روزنامه هشت صبح

کمیسیون مستقل انتخابات روز سه‌شنبه، بیست‌ونهم دلو، نتیجه نهایی انتخابات ریاست جمهوری را اعلام کرد. براساس آن محمد‌اشرف غنی با کسب بیش از ۵۰ درصد آرا برنده انتخابات اعلام شد. این کار کمیسیون مستقل انتخابات واکنش‌های موافق و مخالف را در پی داشت. شماری از سیاست‌مداران هم‌سو با تیم دولت‌ساز از اعلام نتیجه نهایی انتخابات استقبال کردند. در این میان اما شماری از تیم‌های انتخاباتی و جریان‌های سیاسی با اعلام نتیجه نهایی انتخابات مخالفت کردند و آن را نپذیرفتند.

پس از اعلام نتیجه نهایی انتخابات ریاست جمهوری، تیم دولت‌ساز به رهبری اشرف غنی از این برد در ارگ ریاست جمهوری تجلیل کرد. آقای غنی در جریان صحبت‌هایش بیان کرد که نظام جمهوری اسلامی با دسیسه‌های بسیاری روبه‌رو بود و پیروزی او در انتخابات،‌ پیروزی در برابر این دسیسه‌ها است. او پیروزی‌اش را به مردم افغانستان تبریک گفت و افزود که من‌حیث خادم اول ملت لحظه به لحظه و دقیقه به دقیقه از حقوق مردم دفاع می‌کند.

هم‌زمان با این، تیم ثبات و هم‌گرایی به رهبری داکتر عبدالله عبدالله که در نتیجه نهایی انتخابات جایگاه دوم را از آن خود کرد، در نخستین واکنش‌ها اعلام کرد که نتیجه نهایی انتخابات را نمی‌پذیرد. آقای عبدالله گفت که او براساس آرای بایومتریک شده پیروز انتخابات است و حکومت همه‌شمول را تشکیل خواهد داد. آقای عبدالله در جمع هوادارانش افزود که تیم ثبات و هم‌گرایی به حیث یک تیم مسوولیت‌پذیر، تمام کوشش‌های خود را انجام داده تا روند انتخابات مطابق قانون، با شفافیت و عدالت به پیش برود. او نتیجه نهایی انتخابات را دزدی، کودتا علیه مردم‌سالاری و خیانت به رأی مردم خواند و بیان داشت که از بنیاد این نتیجه را غیرقانونی می‌داند.

موافقان نتیجه انتخابات: تیم‌های انتخاباتی به نتیجه نهایی احترام بگذارند

شماری از چهره‌ها و جریان‌های سیاسی از اعلام نتیجه نهایی انتخابات استقبال می‌کنند و از تیم‌های انتخاباتی می‌خواهند که به نتیجه نهایی انتخابات احترام بگذارند و در صدد خلق بحران نباشند.

محمد‌سرور دانش، معاون دوم ریاست جمهوری، از همه نامزدان و دسته‌های انتخاباتی خواست که به فیصله‌ها و صلاحیت‌های نهادهای انتخاباتی احترام بگذارند و نتیجه نهایی انتخابات ریاست جمهوری را بپذیرند. او که در مراسم گرامی‌داشت از سال‌روز خروج نیروهای شوروی سابق از افغانستان سخنرانی می‌کرد، بیان داشت که پس از اعلام نتیجه نهایی انتخابات توسط کمیسیون مستقل انتخابات، دیگر زمان انتخابات و رقابت‌های انتخاباتی گذشته است و زمان همدلی و پذیرش هم‌دیگر برای یک فصل جدید به وجود آمده است. معاون دوم ریاست جمهوری بار دیگر از دسته‌ها و جریان‌های سیاسی خواست که نتیجه انتخابات را بپذیرند و راه نو را برای سربلندی و عزت کشور در پیش گیرند. او تصریح کرد که دسته انتخابات «دولت‌ساز» به رهبری محمداشرف غنی،‌ یک حکومت همه‌شمول و فراگیر را تشکیل خواهد داد.

امرالله صالح، معاون اول دسته انتخاباتی «دولت‌ساز» به رهبری محمداشرف غنی، از اعلام نتیجه نهایی انتخابات ریاست جمهوری استقبال کرده است. آقای صلح گفته است که اعلام نتایج انتخابات ناکامی دسایس حلقات راه‌گم داخلی بر ضد مردم افغانستان است. معاون اول دسته انتخاباتی دولت‌ساز در صفحه فیس‌بوکش «پیروزی جمهوریت، قانون اساسی و حق شهروندی را که انتخابات آن ‌را تمثیل می‌کند» برای مردم مبارک گفته است.

ذبیح‌الله مجددی، رییس حزب محاذ ملی و یکی از سخنرانان این نشست، از اعلام نتیجه نهایی انتخابات استقبال کرد. وی از برنده شدن محمداشرف غنی در انتخابات ریاست جمهوری حمایت کرد و اعلام حکومت موازی را فاجعه خواند. او از آقای غنی خواست که حکومتی را با «قاعده وسیع» تشکیل دهد و با عبدالله عبدالله، رقیب انتخاباتی‌اش، گفت‌وگو کند.

عطامحمد نور،‌ رییس اجرایی حزب جمعیت، ضمن استقبال از اعلام نتیجه نهایی انتخابات، گفته است که پیروزی در این انتخابات را به محمداشرف غنی تبریک می‌گوید. آقای نور با نشر اعلامیه‌ای گفته است که اعلام نتیجه نهایی انتخابات گامی مهم به سوی مردم‌سالاری است. رییس اجرایی حزب جمعیت ابراز امیدواری کرده است که با شکل گرفتن حکومت جدید، وضعیت سیاسی و اقتصادی بهبود یابد و کشور به سوی ثبات و شکوفایی سوق داده شود. او تصریح کرده است که اکنون چشم امید ملت به نتیجه پروسه صلح با طالبان دوخته شده و او آرزومند است با ایجاد اجماع و اتحاد ملی، ‌در این روند نیز پیروزی به دست آید.

با این حال آقای نور گفته است که توقع دارد با توجه به جامعه متکثر و متنوع افغانستان، حکومتی با قاعده وسیع و با حضور پر‌رنگ همه اقوام و گروه‌های مطرح تشکیل شود و نظام به مشروعیت و ثبات بیش‌تر برسد. رییس اجرایی جمعیت خاطر‌نشان ساخته است که خلق خشونت و چالش به هیچ وجه به خیر ملت نیست. آقای نور از دسته انتخاباتی ثبات و هم‌گرایی خواست که از ایجاد بحران اجتناب ورزد و انرژی خود را صرف تأمین صلح و امنیت کند.

مخالفان نتیجه نهایی انتخابات: نتیجه نهایی پذیرفتنی نیست

از جانب دیگر شماری از جریان‌ها و چهره‌های سیاسی با اعلام نتیجه نهایی انتخابات مخالفت کردند و نتیجه نهایی را نپذیرفتند. عبدالرشید دوستم، معاون اول ریاست جمهوری و رهبر حزب جنبش ملی، در یک گردهم‌آیی اعضا و هواداران این حزب در شهر شبرغان، مرکز ولایت جوزجان، ضمن نپذیرفتن نتیجه نهایی انتخابات از تصمیم عبدالله عبدالله برای تشکیل «حکومت همه‌شمول» اعلام حمایت کرد. او در پیوند به نتیجه نهایی انتخابات گفت که در جریان اعلام نتیجه انتخابات قرار نداشته و این کار به ‌گونه‌ی ناگهانی و بدون در میان گذاشتن با طرف‌های انتخاباتی انجام شده است.

آقای دوستم اما تصریح کرد که این تکت انتخاباتی پیش از این موقف خود را در قبال اعلام «تقلبی» نتیجه نهایی انتخابات روشن ساخته و اکنون صرفاً از تصمیم داکتر عبدالله عبدالله برای تشکیل حکومت همه‌شمول با «جان و دل» حمایت می‌کند. رییس حزب جنبش ملی پیش از این هشدار داده بود، در صورتی ‌که نتیجه نهایی انتخابات با تقلب همراه باشد، حکومت موازی تشکیل خواهد داد.

وی افزود که قبلاً پیش‌بین این وضعیت بوده و ادعا کرد که کمیشنران کمیسیون مستقل انتخابات با پول و وعده چوکی توسط تیم «دولت‌ساز» تطمیع شده‌ و تحت تأثیر رفته‌اند. او بیان داشت که اگر کسی کمی آگاهی هم می‌داشت، این کار را به خاطر پول و چوکی انجام نمی‌داد. با این حال آقای دوستم خاطر‌نشان ساخت که اعلام نتیجه تقلبی و کودتای انتخاباتی توسط کمیسیون مستقل انتخابات را به رسمیت نمی‌شناسد.

عبداللطیف پدرام، نامزد انتخابات ریاست جمهوری، نیز نتیجه نهایی انتخابات را «تقلبی» خوانده است. آقای پدرام گفته است که این نتیجه و «دولت تقلبی» برای نیروهای عدالت‌خواه پذیرفتنی نیست. او که در نتیجه نهایی انتخابات ۰٫۶۹ درصد مجموع آرا را به دست آورده است، در اعلامیه‌ای کمیسیون مستقل انتخابات را «نامستقل» خوانده و گفته است که این نهاد آزادی،‌ عدالت و انصاف را لگدمال کرده و افغانستان را بار دیگر در «قعر بحران، انقطاب‌های شدید سیاسی، بی‌اعتمادی، بی‌ثباتی و ناامنی» پرتاب کرده است.

رحمت‌الله نبیل، نامزد انتخابات ریاست جمهوری و رییس دسته انتخاباتی «امنیت و عدالت» نیز در واکنشی به اعلام نتیجه نهایی انتخابات ریاست جمهوری خواستار باطل شدن نتیجه نهایی انتخابات شد و پیشنهاد کرد که حکومت «مصالحه ملی» تشکیل شود. او گفت که نتیجه نهایی انتخابات ریاست جمهوری غیرشفاف و تقلبی بوده، از این رو نتایج آن باطل است.

آقای نبیل روز اعلام نتیجه نهایی انتخابات را مرگ دموکراسی خواند. او گفت که در انتخابات ریاست جمهوری ششم میزان ۱٫۲ میلیون رأی تقلبی به کار رفته است. وی روز اعلام نتیجه نهایی را به رهبران حکومت وحدت ملی «تسلیت» گفت. او گفت که به هیچ وجه حکومت برآمده از تقلب را نمی‌پذیرد و حکومت «عکس‌العملی» را نیز به خیر مردم ندانست. او با اشاره به روند گفت‌وگوهای صلح و تنش‌های انتخاباتی، پیشنهاد کرد که رهبران حکومت وحدت ملی باید قربانی بدهند و حکومت با قاعده وسیع را تشکیل داده کشور را از بحران نجات دهند.

حامد کرزی، رییس جمهور پیشین‌، در واکنشی پروسه انتخابات را یک پروسه غیرملی دانسته و گفته است که این پروسه در مغایرت با اصول و ارزش‌های مردم‌سالاری قرار دارد. آقای کرزی در پیامی گفته است، پیش از این نیز به صراحت گفته است انتخابات در شرایطی که زمینه دایر شدن شفاف و عادلانه آن در کشور مساعد نباشد، موجب بحران گردیده و کشور را تضعیف و پروسه صلح را مختل می‌کند.

آقای کرزی بیان داشته است، پروسه‌ای که تحت نام انتخابات بر مردم تحمیل شده، یک پروسه غیرملی و در مغایرت با اصول و ارزش‌های مردم‌سالاری قرار داشته است. او افزوده است که اشتراک کم‌رنگ مردم در این پروسه، بیانگر این واقعیت است. وی در ادامه گفته است: «این پروسه بیش‌تر منعکس‌کننده اهداف خارجی در افغانستان می‌باشد که می‌خواهند با تضعیف حاکمیت ملی و ایجاد تفرقه میان مردم افغانستان، برنامه‌های خود را تطبیق کنند. با در‌نظرداشت اوضاع کلی کشور و به خصوص آن‌چه در پنج ماه اخیر در رابطه به این پروسه و اعلام نتایج ان به وقوع پیوست، بسیار طبیعی است که نتایج اعلام شده مورد پذیرش قرار نگیرد.»

با این حال، آقای کرزی گفته است که مردم افغانستان در شرایط کنونی بیش‌تر از هر زمان دیگری به وحدت و هم‌سویی نیاز دارند. وی ابراز امیدواری کرده است که با ملی شدن روند صلح و پایداری آن، مردم بتوانند «در فضای صلح و آزادی» به پای صندوق‌های رای رفته و سرنوشت‌شان را رقم زنند.

انتخابات ریاست جمهوری با حضور سیزده نامزد در ششم میزان سال جاری برگزار شد. نتایج این انتخابات با چند بار نقض تقویم، ‌سرانجام در بیست‌ونهم دلو اعلام شد. براساس آن محمداشرف غنی با گرفتن ۵۰٫۶۴ درصد مجموع آرا،‌ برای پنج سال دیگر به عنوان رییس جمهور برگزیده شد.

لینک اصلی: https://8am.af/reactions-to-the-end-result-of-the-presidential-election-confrontation-with-political-figures-and-currents/

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از روزنامه هشت صبح

آخرین خبر ها:

Loading