بازتاب نیوز

افغانستان توانست ارزیابی صندوق جهانی پول را به پایه اکمال برساند

١ حوت ١٣٩٨ روزنامه هشت صبح

۸صبح، کابل: وزارت مالیه اعلام کرده که افغانستان در هژده سال پسین، برای نخستین بار توانست که برنامه اصلاحات اقتصادی و مالی را طی شش دور ارزیابی با صندوق بین‌المللی پول به پایه اکمال برساند.

عبدالحبیب زدران، معین مالی این وزارت به روز پنج‌شنبه، اول حوت، در یک نشست خبری در کابل گفت که  هیات صندوق جهانی پول از پیشرفت‌های افغانستان در اجرای شاخص‌های اصلاحات اقتصادی و مالی ابراز رضایت کرده است.

این شاخص‌ها شامل، اصلاح سکتور مالی، اصلاحات در سکتور بانکی، جمع‌آوری عواید، مدیریت موثر اقتصادی بزرگ، رشد اقتصادی، مبارزه علیه فساد اداری و دست‌یابی به پیشرفت در شرایط چالش برانگیز بودند.

معین مالی وزارت مالیه گفت که با تطبیق این اصلاحات تمویل کنندگان افغانستان کمک‌های شان را به کشور تداوم می‌بخشند، اما به گفته وی در صورت عدم تطبیق این شاخص‌ها، افغانستان نمی‌توانست ثبات مالی را حفظ نموده و اعتبار خویش را نزد تمویل‌کنندگان از دست می‌داد.

افغانستان در سال ۲۰۱۶ شامل برنامه تسهیلات اعتباری صندوق بین‌المللی پول گردید. این برنامه شامل شش مرحله است. از سال ۲۰۱۶ تا اکنون وزارت مالیه توانسته است که شش دور ارزیابی مشترک تعهدات را عملی کند. با تکمیل موفقانه هر دوره، افغانستان می‌تواند که مبلغ ۶.۲ میلیون دالر امریکایی را بدست بیاورد.

مقام‌های وزارت مالیه همچنان از افزایش در عواید داخلی کشور نیز خبر دادند و گفتند که این وزارت در سال مالی گذشته بیش از ۲۰۸ میلیارد افغانی عواید جمع آوری کرده است در حالی که به گفته این وزارت، در سند بودجه، هدف تعیین شده مبلغ ۱۸۸ میلیارد افغانی پیش‌بینی شده بود.

در سال مالی جاری ۲۰۸.۹ میلیارد افغانی عواید پیش بینی شده است که به گفته این وزارت حدود ۴۹ درصد بودجه سال مالی را تمویل احتوا می‌کند.

معین مالی وزارت مالیه همچنان گفت که این وزارت شش پروژه را از طریق مشارکت عامه و خصوصی در سکتور انرژی عقد قرارداد نموده است که ظرفیت تولیدی مجموعی این پروژه‌ها به ۳۹۰ میگاوات انرژی می‌رسد. به گفته آقای زدران، با تطبیق این پروژه‌ها ۲۰۰ هزار خانواده و۳۰۰ فابریکه بزرگ وکوچک از انرژی برق بهره‌مند می گردند.

لینک اصلی: https://8am.af/afghanistan-was-able-to-complete-the-imf-assessment/

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از روزنامه هشت صبح

آخرین خبر ها:

Loading