بازتاب نیوز

واکنش جنرال دوستم به نتیجه نهایی انتخابات افغانستان

١ حوت ١٣٩٨ رادیو و تلویزیون دولتی ترکیه TRT

جنرال عبدالرشید دوستم، معاون اول رئيس جمهور افغانستان و از رهبران تیم انتخاباتی ثبات و همگرایی به رهبری عبدالله عبدالله امروز چهارشنبه طی سخنانی درهمایشی با حضور هوادارانش در ولایت جوزجان در شمال این کشور اظهار داشت که نتیجه تقلبی کمیسیون انتخابات را به رسمیت نمی شناسد و کمیسیون انتخابات تیم بازنده را برنده اعلام کرده است.

او گفت: "تمام ولایات به ویژه ولایت‌های شمالی برای تعیین و انتخاب والی‌های جدید خود آماده باشند. از دولت فراگیر که روز گذشته توسط عبدالله عبدالله اعلام شد با جان و دل حمایت می کنیم. افغانستان در مرحله حساسی قرار دارد؛ سکوت در این برهه به معنی خودکشی بوده و مبارزه چهل ساله را زیر سوال می‌برد".

معاون اول رئیس جمهوردرادامه افزود: برای تامین عدالت و بی عدالتی‌های حکومت‌های گذشته، هزاران قربانی داده و هرگز با آن معامله نمیشود. با زلمی خلیلزاد نماینده ویژه آمریکا برای صلح افغانستان نیزدر جوزجان گفتگو کردیم.

گفتنی است رئیس کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان طی یک کنفرانس خبری در کابل ضمن اعلام نتایج نهایی انتخابات 28 دسامبر این کشور گفت: اشرف‌ غنی با کسب 923592 رای "50.64 فیصد" آرا پیروز انتخابات ریاست جمهوری افغانستان شده است. عبدالله عبدالله" 39.52 فیصد " آرا را کسب کرده‌ است. گلبدین حکمتیار و رحمت‌الله نبیل نیز به ترتیب در سوم و چهارم قرار گرفته‌اند.

کمیسیون مذکور پس از حدود 5 ماه به دلیل مسائل فنی و شائبه تقلب برخی نامزدها بالاخرهموفق شد نتیجه نهایی و قطعی انتخابات ریاست جمهوری افغانستان را اعلام کند. این انتخابات در تاریخ 28 سپتامبر 2019 با رقابت 13 نامزد از جمله اشرف غنی،‌ رئیس‌جمهور کنونی و عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی دولت وحدت ملی این کشور برگزار شد.

عده یی از اعضای رهبری تیم ثبات و همگرایی در کابل و شمال افغانستان هشدار داده‌اند که اگر کمیسیون مذکور نتیجه "انتخابات تقلبی" را اعلام کند دولت موازی تشکیل خواهند داد.

لینک اصلی: https://www.trt.net.tr/dari/fgnstn/2020/02/20/wkhnsh-jnrl-dwstm-bh-ntyjh-nhyy-ntkhbt-fgnstn-1363109

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از رادیو و تلویزیون دولتی ترکیه TRT

آخرین خبر ها:

Loading