بازتاب نیوز

نامه‌ی اعتراضی عبدالله به مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا: پیام تبریکی شما خلاف توقع مردم بود

١ حوت ١٣٩٨ روزنامه هشت صبح

 

۸صبح، کابل: عبدالله عبدالله، رییس اجرایی حکومت وحدت ملی در نامه‌ای عنوانی جوزف بورل، مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، نسبت به پیام تبریکی او به محمداشرف غنی در پیوند به نتیجه انتخابات اعتراض کرده است.

در متن نامه اعتراضی عبدالله عبدالله که روز پنج‌شنبه، یکم حوت، نشر شد، از صدور پیام تبریکی از آدرس مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به محمداشرف غنی که رییس اجرایی از آن به عنوان «تیم متقلب» یاد کرده، ابراز «تعجب و تأسف» شده است.

عبدالله عبدالله گفته است که این پیام «خلاف توقع مردم افغانستان، تیم‌های انتخاباتی، و برخلاف موضع سازنده و بی‌طرفانه‌ی اتحادیه اروپا» ارزیابی می‌شود.
در متن این نامه آمده است: «متاسفانه، کمیسیون‌های انتخاباتی از اثر تهدید و تطمیع توسط یک تیم مشخص، در مغایرت با همه قوانین، مقررات، طرزالعمل‌ها و اصول پروسه مردم‌سالاری، یک کاندید را متکی بر آرای تقلبی برنده دور اول انتخابات اعلام نمودند که نتایج آن مورد قبول مردم افغانستان قرار نگرفته است.»

عبدالله عبدالله ابراز امیدواری کرده است که هیأت اتحادیه اروپا مقیم کابل در این زمینه توضیحات لازم ارائه کند و موضع‌گیری سازنده خود را با مردم افغانستان در میان بگذارد.

این نامزد معترض به نتیجه نهایی انتخابات ریاست جمهوری، موضع‌گیری جوزف بورل را غیراصولی و «چشم‌پوشی از تقلب انتخاباتی در افغانستان و اصول این اتحادیه در دفاع از مردم‌سالاری» عنوان کرده است.

رییس اجرایی از اتحادیه اروپا به عنوان متحد قوی افغانستان و حامی روند انتخابات یاد کرده است. او گفته است که این اتحادیه با مردم افغانستان در همه عرصه‌ها همکاری کرده که از این بابت سپاس‌گزار اتحادیه اروپا است.

جوزف بورل، مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز گذشته در یک تماس تلفنی با محمداشرف غنی، در نخستین واکنش جهانی به اعلام نتیجه نهایی انتخابات ریاست جمهوری، نتیجه این انتخابات را به رییس جمهور غنی تبریک گفت و تأکید کرد که آماده همکاری با حکومت آینده است.

کمیسیون مستقل انتخابات روز سه‌شنبه، بیست‌ونهم دلو با نشر نتیجه نهایی انتخابات ریاست جمهوری، محمداشرف غنی را پیروز اعلام کرد. او در این انتخابات ۵۰.۶۴ درصد آرا را به دست آورده است. عبدالله عبدالله که مطابق نتیجه نهایی، ۳۲٫۵۲ درصد آرا را به دست آورده است، نسبت به این نتیجه معترض است و خودش را برنده این انتخابات اعلام کرده است.

او هم‌چنان وعده داده است که حکومت همه‌شمول را تشکیل خواهد داد. اعتراض‌هایی نیز در پیوند به نتیجه انتخابات و در حمایت از عبدالله عبدالله در ولایت‌های شمالی در جریان دو روز گذشته به راه افتاده است و از اعلام پیروزی عبدالله عبدالله، هوادارانش در این ولایت‌ها جشن گرفته‌اند.

پیش‌تر عبدالله عبدالله در نامه‌ای به سازمان‌های بین‌المللی و سفارت‌خانه‌های مقیم کابل خواهان «بی‌طرفی کامل» این نهادها در پیوند به نتیجه نهایی انتخابات ریاست جمهوری شده بود.

لینک اصلی: https://8am.af/letter-of-protest-from-abdullah-to-eu-foreign-policy-chief-your-congratulatory-message-was-contrary-to-popular-expectations/

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از روزنامه هشت صبح

آخرین خبر ها:

Loading