بازتاب نیوز

هواداران «ثبات و هم‌گرایی» از اعلام پیروزی عبدالله عبدالله حمایت کردند

١ حوت ١٣٩٨ روزنامه هشت صبح

۸صبح، کابل: صدها هوادار دسته انتخاباتی «ثبات و هم‌گرایی» به ریاست عبدالله عبدالله با پرپایی تجمع‌های اعتراضی در ولایت‌های تخار، پنجشیر و فاریاب از اعلام «پیروزی و حکومت همه‌شمول» عبدالله عبدالله، حمایت کردند.

عنایت‌الله بابر فرهمند، معاون اول در دسته انتخاباتی «ثبات و هم‌گرایی» با نشر تصاویر و ویدوهایی از تجمع مردم در ولایت‌های فاریاب، تخار و پنجشیر در صفحه‌ی فیس‌بوکش گفته است که مردم «پیروزی عبدالله عبدالله» را در انتخابات ریاست جمهوری جشن گرفته‌اند.

کمیسیون مستقل انتخابات دو روز پیش بانشر نتیجه نهایی انتخابات، محمداشرف غنی را پیروز انتخابات ریاست جمهوری ششم میزان اعلام کرد. عبدالله عبدالله رقیب محمداشرف غنی، این نتیجه را رد کرد و از پیروزی دسته انتخاباتی «ثبات و هم‌گرایی» براساس آرای بایومتریک‌شده سخن گفت و وعده داد که حکومت همه‌شمول «ثبات و هم‌گرایی» را اعلام می‌کند.

به دنبال آن، سایر نامزدان از جمله رحمت‌الله نبیل و گلبدین حکمتیار خواهان ابطال نتیجه نهایی انتخابات شدند. نبیل طرح حکومت «مصالحه ملی» و حکمتیار طرح «حکومت قابل قبول برای همه» را پیش‌کش کرده‌اند.

شورای نامزدان انتخابات ریاست جمهوری نیز نتیجه انتخابات را رد کرده است.

از جانب دیگر محمدسرور دانش، معاون دوم ریاست جمهوری و برخی از سیاست‌مداران هوادار محمداشرف غنی خواهان پذیرش نتیجه انتخابات از سوی نامزدان و دسته‌های انتخاباتی شده‌اند .

تاکنون کشورهای کویت، هند و هم‌چنان اتحادیه اروپا پیروزی محمداشرف غنی را در انتخابات ریاست جمهوری تبریک گفته‌اند.

دفتر هیأت معاونت سازمان ملل متحد در کابل با نشر اعلامیه‌ای با وجودی که برای همکاری با حکومت آینده اعلام آماده‌گی کرده است، اما خواهان قناعت بخشیدن نامزدان معترض از سوی کمیسیون مستقل انتخابات شده است.

در تازه‌ترین انکشاف درباره موضع‌گیری کشورها در پیوند به نتیجه نهایی انتخابات ریاست جمهوری، عبدالله عبدالله در نامه‌ای به پیام تبریکی جوزف بورل، مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به محمداشرف غنی اعتراض کرده و آن را خلاف توقع مردم، اصول اتحادیه اروپا برای حمایت از مردم‌سالاری و چشم‌پوشی از تقلب انتخاباتی خوانده است. عبدالله عبدالله خواستار وضاحت هیأت نماینده‌گی اتحادیه اروپا مقیم کابل و موضع‌گیری این اتحادیه در پیوند به نتیجه انتخابات شده است.

ریاست اجرایی پیش‌تر در نامه‌ی به سفارت‌خانه‌ها و سازمان‌های بین‌المللی مقیم کابل خواهان «بی‌طرفی کامل» این نهادها در پیوند به نتیجه نهایی انتخابات شده بود.
عبدالله عبدالله گفته است که در آینده نزدیک والیان و کابینه همه‌شمول حکومت «ثبات و هم‌گرایی» را تشکیل می‌دهد.

لینک اصلی: https://8am.af/proponents-f-stability-and-convergence-supported-the-announcement-of-abdullah-abdullahs-victory/

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از روزنامه هشت صبح

آخرین خبر ها:

Loading