بازتاب نیوز

توافق‌نامه‌ی صلح میان امریکا و طالبان در ۲۹ فبروری امضا می‌شود

٢ حوت ١٣٩٨ روزنامه صبح کابل

وزارت خارجه‌ی امریکا اعلام کرده است که توافقه‌نامه‌ی صلح میان زلمی‌ خلیل‌زاد و طالبان در ۲۹ ماه فبروری یعنی تا هشت روز دیگر امضا می‌شود.

در خبرنامه‌ای که روز جمعه (۲حوت) از سوی وزارت خارجه‌ی این کشور به نشر رسیده، آمده است که زمان امضای توافق‌نامه‌ی صلح نهایی شده و قرار است تا ۸ روز دیگر این توافق‌نامه به امضا برسد.

در همین حال، مایک پمپئو، وزیر خارجه‌ی امریکا نیز ساعتی پیش در برگه‌ی تویتر خود نگاشته است که کاهش خشونت‌ها یک گام مهم در راستای صلح است و مردم افغانستان باید از این فرصت استفاده کنند.

آقای پمپئو نوشته‌ است: «پس از دهه‌ها جنگ، ما با طالبان برای کاهش خشونت‌ها در افغانستان به یک تفاهم رسیده ‌ایم. این یک گام مهم در مسیر طولانی صلح است.»

از سویی ‌هم طالبان نیز تأیید کرده اند که توافق‌نامه‌ی صلح میان امریکا و این گروه نهایی شده و قرار است در پایان همین ماه به امضا برسد.

در خبرنامه‌ای که از سوی دفتر مطبوعاتی طالبان به روزنامه‌ی صبح کابل رسیده، آمده است: «بعد از مذاکرات طولانی میان امارت اسلامی و ایالات متحده‌ی امریکا، هردو جانب توافق‌ کرده اند که به تاریخ ۱۰ حوت /۲۹ فبروری، توافق‌نامه نهایی شده، در محضر جهانیان، بین هر دو جانب به امضا خواهد رسید.»

طالبان ابراز امیدواری کرده اند که با امضای توافق‌نامه‌ی صلح، مذاکرات بین الافغانی آغاز شود و به همین ترتیب زمینه‌ی خروج نیروهای خارجی از افغانستان فراهم شود.

این در حالی است که دفتر شورای امنیت ملی افغانستان اعلام کرده است که روند کاهش خشونت‌ها از سوی طالبان فردا شنبه (۳حوت) آغاز می‌شود.

لینک اصلی: https://subhekabul.com/خبرها/taliban-peaceagreement-afghanistan/

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از روزنامه صبح کابل

آخرین خبر ها:

Loading