بازتاب نیوز

آمادگی امریکا برای امضا موافقت‌نامه صلح با طالبان

٢ حوت ١٣٩٨ رادیو اروپای آزاد

وزارت خارجه امریکا از آمادگی برای امضای موافقت‌نامه با طالبان در ۲۹ فبروری خبر می‌دهد.

در یک اعلامیه این وزارت به روزجمعه آمده است که پس از امضای این موافقت‌نامه، گفتگوهای بین الافغانی آغازخواهد شد.

طالبان نیز در یک اعلامیه گفته اند که موافقت‌نامه‌ی در تاریخ ۲۹ فبروری درحضورداشت جامعه جهانی میان دوطرف امضا می‌شود.

وزارت خارجه امریکا می‌گوید، پس ازامضای موافقت‌نامه با طالبان، به‌زودی گفتگوهای بین‌الافغانی آغاز می‌شود که این یک قدم بنیادی برای آتش‌بس همه جانبه و ترسیم یک نقشه راه برای آینده سیاسی افغانستان خواهد بود.

در اعلامیه این وزارت به روزجمعه آمده است، که یگانه راه رسیدن به صلح پایداراین است که "افغان‌ها با هم متحد شوند".

در ادامه اعلامیه گفته شده است، که امریکا و طالبان برای رسیدن به یک راه حل سیاسی‌، پایان دادن به جنگ درافغانستان، کاهش نیروهای امریکایی و ائتلاف، و این‌که هیچ‌گروه تروریستی نتواند از خاک افغانستان امریکا و هم‌پیمانانش را تهدید کند، مشغول گفتگو بوده اند.

در اعلامیه وزارت خارجه امریکا همچنان آمده است، که مذاکرات در دوحه یک فرصت واقعی و امیدوار کننده را فراهم کرده، و امریکا از تمام افغان‌ها می‌خواهد که ازاین فرصت استفاده کنند.

ازسوی دیگر طالبان نیز در مورد امضای این موافقت‌نامه اعلامیه‌ی را منتشرکرده اند.

در اعلامیه‌ی طالبان آمده است که پس از مذاکرات طولانی میان امریکا و طالبان، هردو طرف تفاهم کرده اند که موافقت‌نامه به تاریخ ۲۹ فبروری امضا گردد.

درادامه اعلامیه آمده است، که این موافقت‌نامه درحضورداشت جامعه جهانی میان طرفین امضا می‌شود. طالبان در این اعلامیه گفته اند که در مراسم امضای موافقت‌نامه نماینده‌گان بلند‌رتبه شماری از کشورها و سازمان‌های بین‌المللی دعوت می‌شوند و برای رهای زندانیان آماده‌گی لازم گرفته می‌شود.

در اعلامیه طالبان این نیز گفته شده است که این توافق زمینه گفتگوهای بین‌الافغانی میان جهت‌های مختلف را مساعد می‌سازد، و بلاخره راه را برای بیرون شدن "تمام نیروهای خارجی" از افغانستان و استفاده نشدن خاک این کشور برعلیه امنیت کسی و تامین صلح سراسری هموار می‌سازد.

هرچند در اعلامیه وزارت خارجه امریکا از کاهش نیروهای خارجی یادآوری شده است، اما در اعلامیه طالبان به‌بیرون شدن تمام این نیروها اشاره شده است. از سوی دیگر، در اعلامیه وزارت خارجه امریکا به‌رهایی زندانیان هم چیزی گفته نشده است.

ینس ستولتنبرگ سرمنشی پیمان ناتو نیز در پیامی گفته است که از تفاهم میان امریکا و طالبان برای کاهش چشم‌گیر خشونت در افغانستان استقبال می‌کند. او همچنان افزوده است که این تفاهم اراده و توان طالبان برای کاهش خشونت و کمک برای رسیدن به صلح را به‌گونه جدی به آزمایش خواهد گرفت. آقای ینس ستولتنبرگ همچنان از تعهد ناتو برای امنیت درازمدت افغانستان و ثبات آن کشور اطمینان داده است.

تلاش کردیم نظرریاست جمهوری افغانستان دراین مورد را بگیریم اما کسی حاضربه صحبت نشد.

لینک اصلی: https://da.azadiradio.com/a/30447380.html

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از رادیو اروپای آزاد

آخرین خبر ها:

Loading