بازتاب نیوز

نخستین فرد آلوده به ویروس کرونا در افغانستان شناسایی شد

٥ حوت ١٣٩٨ رادیو و تلویزیون دولتی ترکیه TRT

فیروزالدین فیروز، وزیرصحت عامه یی افغانستان از اعلام وضعیت اضطراری در ولایت هرات به دلیل مشاهده نخستین مورد ویروس کرونا خبر داده و نخستین مورد ابتلا به کروناویروس را در ولایت هرات که با ایران هم مرز است تأیید کرد.

وی امروز دوشنبه طی نشست خبری در کابل، پایتخت این کشور اظهار داشت: فرد مبتلا به این ویروس مردی 35 ساله است و به شهر قم سفر کرده بود که پس از بازگشت به هرات به علایم ویروس کرونا مبتلا شده است. در یکی از شفاخانه های این ولایت قرنطینه شده و وضعیت وی خوب گزارش شده است.

گفتنی است وزارتصحت عامه یی افغانستان روز گذشته اعلام کرده بود که سه مورد مشکوک به ویروس کرونا در هرات ثبت شده‌‌اند اما وزیرصحت عامه ییاین کشور امروز در نشست خبری گفت که از این 3 مورد، 2 مورد آن منفی بوده و یکی از آنها مثبت است.

آزمایشات این افراد برای بررسی از هرات به کابل فرستاده شده بود که نتیجۀ آن امروز اعلام شد. 

در همین حال ‏عبدالقیوم رحیمی، والی هرات تاکید کرد که تمام آمادگی‌ها برای پیشگیری از شیوع مرض کرونا در ‏هرات صورت گرفته است.

گفتنی است اسدالله عباسی، سخنگوی هیات رئیسه مجلس ایران درباره جزئیات جلسه غیرعلنی امروز مجلس با حضور وزیرصحت عامه یی  ایران گفت: تقریبا 47 مورد در سراسر کشور مبتلا به ویروس کرونا تشخیص داده شده‌اند که متاسفانه منجر به فوت 12 نفر شده است. 

ویروس جدید کرونا (2019-nVoC) برای اولین بار 12 دسامبر در شهر ووهان چین شناسایی شد. کمیسیونصحت عامه ییو درمان شهرداری ووهان در 31 دسامبر، اعلام کرد که 27 نفر که با بازار غذاهای دریایی شهر در ارتباط بودند، به این "بیماری مرموز" مبتلا شده و این بازار بسته شده است. 

این ویروس در بیشتر شهرهای چین مشاهده شده است. دولت چین برای پیشگیری از گسترش آن حمل و نقل عمومی در 13 شهر را موقتا متوقف کرد. بسیاری از مراکز توریستی مانند اماکن تاریخی و موزه‌ها در پکن نیز بسته شده است. وزارت دارایی چین پیشتر 144 میلیون دلار برای پیشگیری از شیوع این ویروس اختصاص داده است.

لینک اصلی: https://www.trt.net.tr/dari/fgnstn/2020/02/24/nkhstyn-frd-alwdh-bh-wyrws-khrwn-dr-fgnstn-shnsyy-shd-1365200

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از رادیو و تلویزیون دولتی ترکیه TRT

آخرین خبر ها:

Loading