بازتاب نیوز

غنی و عبدالله همزمان مراسم تحلیف برگزار می‌کنند

٦ حوت ١٣٩٨ رادیو و تلویزیون دولتی ترکیه TRT

در حالی که اشرف غنی، حکم تشکیل کمیسیونی را برای برگزاری مراسم تحلیف او و معاونینش که به صفت برنده انتخابات از سوی کمیسیون انتخابات اینکشور اعلام شد داده است، عبدالله عبدالله، رقیب وی که درجایگاه دوم قرارگرفته نیزاعلام کردکمیسیونی برای برگزاری مراسم تحلیفش به صفت رئیس‌جمهور تشکیل شده است.

براساس دستور اشرف غنی کمیسیون مذکور موظف است تا تمام آمادگی‌های لازم را به منظور برگزاری هرچه باشکوه‌تر مراسم تحلیف طی 4 روز آینده انجام دهد.

در همین حال، همایون همایون، از اعضای تیم انتخاباتی "ثبات و همگرایی" به رهبری عبدالله عبدالله امروز اعلام کرد: "مراسم تحلیف عبدالله پنجشنبه آینده در کاخ سپیدار کابل "ریاست اجرایی" برگزار خواهد شد. "

همچنین فریدون خوزون، سخنگوی این تیم نیز امروز اعلام کرد: "کمیسیونی تحت ریاست فضل‌احمد معنوی برای برگزاری مراسم تحلیف ریاست جمهوری عبدالله تشکیل شده است. در نخستین گام پس از معرفی والی‌ها، معرفی سرپرست برای وزارتخانه‌ها انجام میگیرد و در گام نهایی نیز مراسم تحلیف عبدالله برگزار خواهد شد".

گفتنی است عبدالله عبدالله طی دو روز گذشته برای چندین ولایت در شمال افغانستان از جمله بغلان، جوزجان، پنجشیر، سمنگان، سرپل والی تعیین کرده است.

کمیسیون انتخابات افغانستان روز سه‌شنبه 18 فبروری اشرف غنی  احمد زی را برنده انتخابات 28 سپتامبر سال گذشته اعلام و او اعتبارنامه خود را از نهاد مذکور دریافت کرد.

این در حالی است که شماری از نامزدهای این انتخابات نتایج نهایی آن را "تقلبی" خوانده‌اند. تیم ثبات و همگرایی به رهبری عبدالله عبدالله که دوم شده، ضمن مخالفت با نتایج مذکور از تشکیل دولت موازی فراگیر خبر داده است.

برخی سیاستمداران مانند جنرال عبدالرشید دوستم نیز از عبدالله حمایت کرده است. از سوی دیگر گلبدین حکمتیار و رحمت‌الله نبیل، دو نامزد دیگر انتخابات ریاست جمهوری نتایج نهایی آن را نپذیرفته اما از تشکیل دولت موازی نیز حمایت نمی‌کنند.

لینک اصلی: https://www.trt.net.tr/dari/fgnstn/2020/02/25/gny-w-bdllh-hmzmn-mrsm-thlyf-brgzr-mykhnnd-1365962

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از رادیو و تلویزیون دولتی ترکیه TRT

آخرین خبر ها:

Loading