بازتاب نیوز

ایالات متحده در جریان آتش بس قسمی با طالبان به 'فرصت بزرگ سیاسی' نگاه می کند

٧ حوت ١٣٩٨ سلام تایمز

واشنگتن -- ایالات متحده به روز سه ‌شنبه (۶ حوت)، در جریان آتش بس قسمی با طالبان با ابراز خوشبینی در مورد دستیابی به توافق برای پایان دادن به جنگ در افغانستان از رهبران افغانستان خواست تا از این "فرصت بزرگ" عقب نشینی نکنند.

در صورت انجام شدن موفقانه آتش بس یک هفته ای، ایالات متحده قصد دارد تا توافقنامه را به روز شنبه (۱۰ حوت) با طالبان در قطر امضا کند.

در طی پنج روز گذشته، تعداد حملات طالبان بطور چشمگیر کاهش یافته اند.

یک منبع امنیتی افغان به ای اف پی گفت، حملات طالبان از زمان آغاز آتش بس به تاریخ ۳ حوت بطور اوسط از ۷۵ مورد در یک روز به حدود ۱۵ مورد کاهش یافته اند.

مایك پمپیو وزیر امور خارجه ایالات متحده در یك كنفرانس مطبوعاتی در واشنگتن گفت، «تا اكنون كاهش خشونت موفقانه به پیش می رود. ناقص، اما موثر واقع شده است.»

وی گفت، «ما در آستانه ای یک فرصت بزرگ سیاسی قرار داریم.»

پمپیو ابراز اطمینان کرد که خواسته های همه اقشار سیاسی افغانستان، از جمله زنان به یک راه حل نهایی خواهند انجامید.

دونالد ترامپ، رئیس جمهور ایالات متحده هنگام بازدید از هندوستان گفت، ایالات متحده به توافق بسیار نزدیك شده است بخاطریکه دو روز با "خشونت حداقل" گذشت.

جنرال اسكات میلر، قوماندان مأموریت به رهبری ناتو در افغانستان، همچنان آتش بس قسمی را موفقانه عنوان کرد.

وی در یک اعلامیه گفت، «ما می بینیم که خشونت کاهش یافته است، این کاهش خشونت برای مردم افغانستان بسیار خوب است. این کاهش خشونت به نفع کشور افغانستان است.»

باوصف خوش بینی ها، خشونت های پراکنده همچنان جان مردم را گرفته است.

نصرت رحیمی، سخنگوی وزارت امور داخله به روز چهارشنبه (۷ حوت) در یک تویت نوشته است، «حداقل ۹ غیرنظامی بشمول یک زن زمانی زخمی شدند که مواد تعبیه شده ای انفجاری که در یک موتورسیکلت جاسازی شده بود بعد از ظهر امروز درحوزه ششم پولیس در کابل انفجار داده شد.»

طالبان در این زمینه دست داشتن شان را رد کردند.

مراسم تحلیف به تعویق افتاد

آتش بس قسمی و توافق احتمالی پس از آن صورت گرفت که افغانستان نتیجه انتخابات ریاست جمهوری گذشته را اعلام کرد.

وزارت امور خارجه ایالات متحده به روز سه شنبه در یک اعلامیه گفت، «ایالات متحده اعلامیه ای ۲۹ دلو سال ۱۳۹۸ کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان به نفع رئیس جمهور اشرف غنی در مورد نتایج انتخابات ریاست جمهوری که به تاریخ ۶ میزان سال ۱۳۹۸برگزار شده بود، یادداشت می کند.»

اعلامیه افزوده است، «مردم افغانستان خواهان صلح هستند. وقت آن است كه بالای سیاست انتخاباتی نه، بلكه بالای برداشتن گام ها بسوی صلح پایدار، پایان دادن به جنگ با طالبان، و یافتن یک فرمول برای یك حل و فصل سیاسی تمرکز نماییم كه بتواند منافع همه شهروندان این کشور را از طریق مذاکرات بین الافغانی که انتظار داریم در آخر این ماه آغاز شود تامین نمایند.»

دفتر غنی به روز چهارشنبه اعلام کرد که ریاست جمهوری مراسم تحلیف رئیس جمهور را که قرار بود به تاریخ ۸ ماه حوت برگزار شود، تا ۱۹ ماه حوت به تعویق انداخت.

زلمی خلیلزاد نماینده ویژه ایالات متحده در امور مصالحه افغانستان از این تصمیم استقبال کرد.

وی گفت، «با پایان یافتن روند انتخابات، رییس جمهور غنی که به ‌عنوان برنده اعلام شد و دیگر رهبران باید اطمینان حاصل کنند که حکومت جدید همه شمول و منعکس ‌کننده ای خواسته های همه افغان‌ها باشد.»

لینک اصلی: https://afghanistan.asia-news.com/prs/articles/cnmi_st/features/2020/02/26/feature-02

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از سلام تایمز

آخرین خبر ها:

Loading