بازتاب نیوز

انتقاد عفو بین‌الملل از پیگرد افراد ازبهر انتقاد از صالح

٧ حوت ١٣٩٨ طلوع نیوز

سازمان عفو بین‌الملل، زیر پیگرد قرارگرفتن ۳۹ تن را ازبهر انتقاد از امرالله صالح، معاون نخست دستۀ انتخاباتی اشرف غنی انتقاد می‌کند.

این نهاد جهانی مدافع حقوق‌بشر، می‌گوید که هیچ‌کس برای کارگیری صلح‌آمیز از حق آزادی بیان، نباید با انتقام‌جویی روبه‌رو شود.

اخیرأ ۳۹ کاربر رسانه‌های اجتماعی از جمله کاربران فیسبوک و تویتر به اتهام اهانت و دشنام به امرالله صالح، از سوی نهاد «روند سبز» به لوی سارنوالی معرفی شده‌اند.

عفو بین‌الملل در اعلامیه‌یی گفته‌است: «ما از معرفی شدن ۴۰ تن به لوی سارنوالی در افغانستان از برای انتقاد از امرالله صالح در نوشته‌های رسانه‌های اجتماعی به‌گونۀ ژرف نگران استیم. هیچ‌کس نباید بخاطر استفادۀ صلح‌آمیز از حق آزادی بیان، با انتقام‌جویی روبه‌رو شود.»

در همین حال، کمیتۀ مصونیت خبرنگاران نیز این اقدام روند سبز را خلاف قانون می‌داند.

صدیق الله توحیدی، عضو کمیتۀ مصونیت خبرنگاران بیان داشت: «این نگرانی به وجود آمده‌است که گویا آهسته آهسته فضای رعب و ترس و استبداد در فضای باز رسانه‌یی افغانستان حاکم نشود.»

اما، روند سبز دربارۀ معرفی شدن این کاربران به لوی سارنوالی، می‌گوید که این کار را به دستور امرالله صالح، بنیان گذار این روند، نه بل‌که از بهر پشتیبانی از حقوق اعضای این نهاد انجام داده است.

شکیب طیب، عضو روند سبز اظهار داشت: «حالا ما این [زیرپیگرد قرار دادن افراد] را شروع کرده‌‌ایم از یک جایی؛ شاید این را ادامه بدهیم ... نیت خیر است و نیت ما قانون گرایی است و نیت ما آوردن فرهنگ خوب در اجتماع است.»

امرالله صالح، معاون نخست دستۀ انتخاباتی اشرف غنی در انتخابات ریاست‌جمهوری، نیز گفته‌است که خودش این کاربران رسانه‌های اجتماعی را به سارنوالی معرفی نکرده‌است.

لینک اصلی: https://tolonews.com/index.php/fa/afghanistan/انتقاد-عفو-بین‌الملل-از-پیگرد-افراد-ازبهر-انتقاد-از-صالح

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از طلوع نیوز

آخرین خبر ها:

Loading