بازتاب نیوز

گفتگوی تیم انتخاباتی ثبات و همگرایی و دولت ساز با پادرمیانی خلیل زاد

٨ حوت ١٣٩٨ صدای افغان - آوا

گفتگوی تیم انتخاباتی ثبات و همگرایی و دولت ساز با پادرمیانی خلیل زاد
وی در صفحه فیسبوک خود نوشته است که تعویق تحلیف و توقف تعیین والی‌ها پذیرفته شد.
بابر فرهمند تاکید کرد صلح یکی از اولویتهای برنامه انتخاباتی ثبات و همگرایی بوده است، اما برای دفاع از آرای پاک ملت تا آخر خط پابند و متعهد هستیم.

این درحالی است که زلمی خلیل‌زاد نماینده ویژه سفارت امریکا در امور صلح افغانستان بعد از ظهر روز چهارشنبه (7 حوت) در یک رشته پیام‌های توییتری، اشرف غنی را برنده‌ی انتخابات ریاست جمهوری اعلام کرده و گفته است که تمام رهبران باورمند باشند که در حکومت جدید شریک می‌باشند.

او همچنین گفته است که محمد اشرف غنی مراسم تحلیف خود را در نهم مارچ ۲۰۲۰ مطابق 19 حوت سال‌روان برگزار می‌کند.

اکنون اعضای ارشد تیم ثبات و همگرایی در واکنش به این پیام‌های توییتری خلیل‌زاد گفته اند که اظهارات خلیل‌زاد جانبدارانه و مخرب فضای اعتماد کنونی می‌باشد.

بشیر احمد ته‌ینج سخنگوی حزب جنبش ملی در صفحه‌ی فیسبوک خود نوشته است: " تويیت آقای خلیل‌زاد جانبدارانه و مخرب فضای اعتماد کنونی است. با کلوخ ماندن از این دریای سیل آسا عبور ممکن نیست".

او اضافه کرده است که مردم به هیچ قیمتی دموکراسی را دفن نمی‌کنند و هر عمل اشرف غنی با عکس‌العمل جواب داده خواهد شد.

فضل‌احمد معنوی از اعضای ارشد تیم ثبات و همگرایی نیز در حساب کاربری توییتر خود نوشته است: "توییت آقای خلیل‌زاد، مسکن به تیم دولت‌ساز است. موقف رسمی امریکا همان اعلامیه‌ی رسمی آنهاست".

همچین مایک پمپئو؛ وزیرامور خارجه امریکا با اشاره به پیشرفت‌ها در مذاکرات صلح میان آمریکا و طالبان در یک کنفرانس خبری؛ گفت: «در آستانه یک فرصت بزرگ سیاسی قرار داریم و به هیچ گروه کوچکی که باور دارد این روند را تضعیف کرده می‌تواند، اجازه نخواهیم داد. شمار زیادی از این گروه‌ها وجود دارد که تلاش دارند آنچه را به دست آورده‌ایم، آسیب برسانند. اجازه نخواهیم داد که چنین شود.»

پمپئو با اشاره به اختلاف های اخیر میان رییس جمهور غنی و رئیس اجراییه داکتر عبدالله عبدالله افزود: «ما از حکومت نو می خواهیم که همه شمول باشد و آرزوهای تمام افغانان را انعکاس دهد.»

وزیر امور خارجه آمریکا در ادامه گفت:« افغانان صلح می خواهند و این زمان آن است که به جای توجه به سیاست انتخاباتی به گذاشتن قدم به سوی صلح دوامدار و پایان جنگ با طالبان توجه شود.»

در انتخابات قبلی ریاست جمهوری افغانستان، پس از آنکه مسائل مرتبط و حواشی انتخابات زیاد شد و جان کری وزیر خارجه وقت امریکا، بر اساس یک توافقنامه سیاسی، پایه حکومت وحدت ملی را گذاشت.

لینک اصلی: https://www.avapress.com/fa/news/204388/گفتگوی-تیم-انتخاباتی-ثبات-همگرایی-دولت-ساز-پادرمیانی-خلیل-زاد

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از صدای افغان - آوا

آخرین خبر ها:

Loading