بازتاب نیوز

نگرانی از کمبود و گرانی اجناس در بازارهای افغانستان به دلیل شیوع ویروس کرونا

٨ حوت ١٣٩٨ صدای افغان - آوا

نمایی از بازار مرکزی کابل
نمایی از بازار مرکزی کابل تعدادی از شهروندان کشور و کارشناسان اقتصادی نگران اند که در صورت دوامدار شدن مشکل ویروس کرونا در کشورها و به خصوص در کشور چین، که بیشتر اجناس موجود در افغانستان در کارخانه‌های آن کشور تولید می‌گردد، اجناس چینی در بازارهای جهانی و به خصوص در افغانستان کمیاب و گران شود.
 
خبرگزاری صدای افغان(آوا) ـ غزنی: تعداد از شهروندان کشور نگران بلند رفتن قیمت ها و کمبود مواد غذایی و اجناس پوشاکی و بهداشتی اند.
 
حفیظ الله، یک شهروند در این رابطه به خبرنگار آوا گفت: "بیشتر وسایل و اجناس پوشاکی و همین طور سایر اجناس در کارخانه‌های چین، تولید، و وارد بازارهای جهان و افغانستان می‌گردد؛ بنا اگر قرنطین شهروندان آن کشور به دلیل دوامدار شدن ویروس کرونا بیشتر شود و ادامه پیدا کند، کارخانه‌های تولیدی آن نیز ممکن که مدت طولانی تعطیل گردد و در نتیجه اجناس کمیاب و قیمت شوند".
 
محمد داوود، یک شهروند دیگر نگران مسدود شدن مرزها به خصوص مرز کشورهای همسایه به روی افغانستان است و می‌گوید: "بسیاری از مواد خوراکی و پوشاک از پاکستان و ایران به افغانستان صادر می‌گردد و اگر مرزهای این دو کشور به دلیل ویروس کرونا برای طولانی مدت مسدود شود، ممکن است که مواد خوراکی و غذایی در بازارهای افغانستان کمیاب و در نتیجه بسیار قیمت شود".
 
در همین حال کارشناسان اقتصادی نیز همانند این شهروندان نگران اند.
 
قیس محمدی، استاد دانشگاه و کارشناس اقتصادی در این رابطه به خبرنگار آوا گفت: "اگر مشکل ویروس کرونا دوامدار و فراگیر شود، امکان کمیاب شدن اجناس و در نتیجه بلند رفتن قیمت‌ها خواهد شد؛ به دلیل که با ادامه شیوع این ویروس، شاید بسیاری از کارخانه‌ها برای مدت طولانی تعطیل شوند و مرز هم مسدود گردد".
 
همچنان به باور این کارشناس، ممکن است بسیاری از تجار دست به احتکار و ذخیره کرده اجناس بزنند که احتکار نیز زمینه ساز کمیاب شدن اجناس و در نتیجه گران شدن آن است.
 
وی از دولت خواست که جلو احتکار کالا را بگیرد.
 
گفتنی است که بعد از گسترش شیوع ویروس کرونا، مرزهای بسیار از کشورها مسدود شده و بسیاری از وسایل ضروری مثل ماسک، همین اکنون در بازارهای افغانستان کمیاب و بسیار گران شده است. همین اکنون قیمت یک دانه ماسک که قبلا پنج افغانی بود، به 50 افغانی رسیده است.
 

لینک اصلی: https://www.avapress.com/fa/report/204410/نگرانی-کمبود-گرانی-اجناس-بازارهای-افغانستان-دلیل-شیوع-ویروس-کرونا

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از صدای افغان - آوا

آخرین خبر ها:

Loading