بازتاب نیوز

دادستانی کل شکایات مطروحه از سوی روند سبز را رد کرد

٨ حوت ١٣٩٨ صدای افغان - آوا

دادستانی کل شکایات مطروحه از سوی روند سبز را رد کرد
جمشید رسولی؛  سخنگوی دادستانی کل میگوید که بر بنیاد قانون تعقیب عدلی پرونده های جرم توهین منوط به شکایت متضرر می‌باشد، اما ۳۹ پرونده شکایت انجام شده تنها از سوی روند سبز صورت گرفته است به همین دلیل پذیرفته نشده اند.

این در حالی است که سازمان عفو بین‌الملل امروز (چهارشنبه، ۷ حوت) در یک پیام تویتری گفته است که هیچ کسی نباید به‌خاطر استفاده‌ی صلح‌آمیز از حق آزادی بیان، با انتقام‌جویی مواجه شود.

روند سبز افغانستان اخیرا ۳۹ نفر را به اتهام توهین به امرالله صالح، رییس این روند به دادستانی کل معرفی کرده است. دادستانی کل نیز پذیرفته است که شکایت‌هایی در این مورد نزد این اداره به ثبت رسیده است.

در همین حال، خود امرالله صالح اما در یک پیام فیس‌بوکی گفته است که کسی را به اتهام «توهین، دشنام و ناسزاگویی» در بخش دیدگاه نوشته‌هایش در فیس‌بوک، به مراجع عدلی و قضایی معرفی نکرده است.

آقای صالح نوشته است: «می‌خواهم به همه تصریح نمایم که من کسی را به اتهام توهین، دشنام، ناسزاگویی در پای نوشته‌هایم به مراجع عدلی و قضایی معرفی نکرده‌ام. آنچه که در رسانه‌های اجتماعی دست به دست می‌گردد، اقدام شاخه حقوقی و سیاسی روند سبز افغانستان – رسا به‌خاطر دفاع از حریم سازمان و حریم خصوصی اعضای سازمان است.»

امرلله صالح دو ماه پیش اما در یک پیام فیس‌بوکی هشدارآمیز گفته بود که حافظه‌ی قوی دارد و چیزی را فراموش نمی‌کند. صالح همچنان گفته بود که تکنولوژی او را در این راستا کمک می‌کند.

کودجزای افغانستان دشنام و توهین به اشخاص‌را جرم پنداشته و رسیدگی به ‌آن‌را منوط به شکایت شخص متضرر می‌داند؛ اما یافته های هیأت تحقیق قضایایی که از سوی روند سبز به لوی څارنوالی رسیده است نشان می دهد که این شکایات از سوی آقای امرالله صالح نه بلکه از سوی مسؤول کمیتۀ حقوقی-سیاسی این سازمان به این اداره فرستاده شده است.

لوی څارنوالی اوراق ارسالی آن سازمان را در روشنایی مادۀ 681 کودجزای کشور که " تعقیب عدلی جرایم دشنام و توهین منوط به شکایت متضرر می باشد ... "، دوباره به آن سازمان مسترد کرده است. در صورتی که شکایات یادشده به امضای شخص متضرر بوده و به این نهاد مواصلت ورزد در روشنایی احکام قوانین به آن رسیدگی خواهد شد.


 

لینک اصلی: https://www.avapress.com/fa/news/204403/دادستانی-کل-شکایات-مطروحه-سوی-روند-سبز-رد

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از صدای افغان - آوا

آخرین خبر ها:

Loading