بازتاب نیوز

دادستانی کل شکایات روند سبز افغانستان را رد کرد

٨ حوت ١٣٩٨ روزنامه اطلاعات روز

اطلاعات روز: دادستانی کل کشور اعلام کرد که ۳۹ پرونده‌ی شکایت از سوی روند سبز افغانستان به رهبری امرالله صالح، معاون اول تیم انتخاباتی اشرف غنی رد شده است.

جمشید رسولی، سخن‌گوی دادستانی کل امروز (پنج‌شنبه، ۸ حوت) به روزنامه اطلاعات روز گفت که کُد جزای افغانستان دشنام و توهین به اشخاص را جرم پنداشته و رسیدگی به آن‌را منوط به شکایت شخص متضرر دانسته است.

آقای رسولی توضیح داد که ۳۹ پرونده‌ی شکایت اخیر از سوی آقای صالح نه، بلکه از سوی کمیته حقوقی – سیاسی نهاد روند سبز افغانستان به ثبت رسیده است. به گفته‌ی او، این امر باعث شد تا دادستانی کل پرونده‌های یادشده را رد کند.

او همچنان گفت در صورتی که شکایات یادشده با امضای شخص متضرر به دادستانی کل راجع شود، این نهاد در روشنایی احکام قوانین به آن رسیدگی خواهد کرد.

روند سبز افغانستان اخیرا ۳۹ نفر را به اتهام توهین به امرالله صالح، رییس این روند به دادستانی کل معرفی کرده بود. دادستانی کل نیز پیشتر تأیید کرده بود که شکایت‌هایی در این مورد نزد این اداره به ثبت رسیده است.

روز گذشته سازمان عفو بین‌الملل از اقدام روند سبز برای معرفی ۳۹ نفر به دادستانی کل ابراز نگرانی کرده و گفته بود که هیچ کسی نباید به‌خاطر استفاده‌ی صلح‌آمیز از حق آزادی بیان، با انتقام‌جویی مواجه شود.

خود امرالله صالح اما در یک پیام فیس‌بوکی گفته بود که کسی را به اتهام «توهین، دشنام و ناسزاگویی» در بخش دیدگاه نوشته‌هایش در فیس‌بوک، به مراجع عدلی و قضایی معرفی نکرده است.

او همچنان روز گذشته در پاسخ به نگرانی‌های سازمان عفو بین‌الملل در یک پیام تویتری نوشت که ادعاهای بی‌اساس در تمام کشورها تخلف است.

لینک اصلی: https://www.etilaatroz.com/93711/ago-has-rejected-the-afghan-green-trial-complaints/

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از روزنامه اطلاعات روز

آخرین خبر ها:

Loading