بازتاب نیوز

تاثیر تداوم تنش‌های انتخاباتی بر سرنوشت سیاسی و روند صلح افغانستان

٩ حوت ١٣٩٨ رادیو و تلویزیون دولتی ترکیه TRT

کارشناسان افغان هشدار می‌دهند که هرگونه تداوم رویارویی و اختلاف میان رهبران سیاسی برسر نتیجه انتخابات ریاست جمهوری، این کشور را بطرف بحران می‌برد.

بعد از اعلام نتیجه نهایی انتخابات ریاست جمهوری افغانستان از سوی کمیسیون انتخابات این کشور که در آن اشرف غنی برنده اعلام شد، تنش‌ها میان او و عبدالله رقیب وی به اوج رسیده و هردو سرگرم مشوره ها برای تشکیل کابینه و مراسم تحلیف هستند.

کارشناسان افغان براین باورند که عدم پذیرش نتیجه انتخابات توسط تیم رقیب فضای سیاسی این کشور را به شدت متزلزل ساخته و در صورت تداوم چنین وضعیت ثبات سیاسی افغانستان را تهدید کرده و تاثیر منفی بر روند صلح افغانستان خواهد گذاشت.

عارف کیانی، کارشناس سیاسی و سخنگوی تیم انتخاباتی امنیت و عدالت به رهبری رحمت الله نبیل یکی از نامزدان انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در مصاحبه با خبرنگار آناتولی با آنکه واکنش‌های دکترعبدالله را مبنی بر اعلام حکومت موازی استوار به منافع ملی افغانستان نمیداند اظهار داشت: "کمیسیون های انتخابات کاملا یک طرفه و سیاسی عمل کردند و نتیجه برامده ازین فیصله برای دسته های انتخاباتی و مردم افغانستان قابل قبول نبوده، جز اینکه این تصمیم جانبدارانه بر چالش‌های موجود افغانستان خواهد افزود".

وی گفت: افغانستان در یک مسیر نامناسبی در حرکت است و این بار فرصت از دست رفته دوباره تلافی نخواهد شدوتنهاراه حل تجدید نظر در نتیجه انتخابات و یا ایجاد حکومت مشارکتی یا مصالحه ملی است.

به باور کیانی با این کار همه جناح‌های سیاسی زیر یک چتر واحد گِرد آمده افغانستان را از این باتلاق بیرون خواهند کشید.

در همین حال حسیب ترین، تحلیلگر امور سیاسی نیز گفت: تصامیم پیروزی و ناکامی از سوی کمیسیون انتخابات صورت گرفته شده و طبیعی است که در شرایط جنگی تقلب و تخطی‌ها یک اتفاق معمول است و باید همه طرف‌ها به تصمیمهای کمیسیون‌های انتخاباتی احترام کنند.

گفتنی است عبدالله  طی روزهای گذشته درچندین ولایت در شمال افغانستان از جمله بغلان، جوزجان، پنجشیر، سمنگان، سرپل والی تعیین کرده است.

کمیسیون انتخابات افغانستان روز سه‌شنبه 18 فبروری اشرف غنی را برنده انتخابات 28 سپتامبر سال گذشته اعلام و او اعتبارنامه خود را از نهاد مذکور دریافت کرد.

این در حالی است که شماری از نامزدهای این انتخابات نتایج نهایی آن را "تقلبی" خوانده‌اند. تیم ثبات و همگرایی به رهبری عبدالله که دوم شده، ضمن مخالفت با نتایج مذکور از تشکیل دولت موازی فراگیر خبر داده است.

برخی سیاستمداران مانند حنرال عبدالرشید دوستم نیز از عبدالله حمایت کرده است. از سوی دیگر گلبدین حکمتیار و رحمت‌الله نبیل، دو نامزد دیگر انتخابات ریاست جمهوری نتایج نهایی آن را نپذیرفته اما از تشکیل دولت موازی نیز حمایت نمی‌کنند.

لینک اصلی: https://www.trt.net.tr/dari/fgnstn/2020/02/28/tthyr-tdwm-tnshhy-ntkhbty-br-srnwsht-sysy-w-rwnd-slh-fgnstn-1368322

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از رادیو و تلویزیون دولتی ترکیه TRT

آخرین خبر ها:

Loading