بازتاب نیوز

وزیر دفاع امریکا و دبیرکل ناتو فردا به کابل می‌آیند

٩ حوت ١٣٩٨ طلوع نیوز

قرار است فردا (شنبه، ۱۰حوت) که توافق‌نامۀ صلح میان امریکا و طالبان امضا می‌شود، ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو و مارک اسپر، وزیر دفاع ایالات متحدۀ امریکا به کابل بیایند.

صدیق صدیقی، سخن‌گوی ریاست‌جمهوری افغانستان، می‌گوید که این دو مقام غربی، یکجا با رییس‌جمهور غنی، یک اعلامیه مشترک صادر خواهند کرد. انتظار می‌رود که آنان بر ادامۀ تعهدات ناتو و امریکا به افغانستان تأکید بورزند.

در همین حال، دواخان مینه پال، معاون سخن‌گوی رییس‌جمهور غنی می‌گوید که ناتو و امریکا در این اعلامیۀ مشترک، بر مبارزه با تروریزم در افغانستان و پشتیبانی از نیروهای امنیتی این کشور، تأکید خواهند کرد: ««فردا (شنبه) وزیر دفاع امریکا و دبیرکل ناتو می‌آیند و با حکومت افغانستان یک اعلامیه مشترک را اعلام می‌کنند دربارۀ مبارزه با تروریزم در افغانستان، دربارۀ حمایت از نیروهای امنیتی و دفاعی کشور و در مجموع بر تعهداتی که جامعه جهانی به ویژه امریکا و ناتو با حکومت افغانستان دارند، تأکید می‌کنند.»

این در حالی است که نماینده‌گان امریکا و طالبان، فردا در ختم دورۀ هفت روزۀ کاهش خشونت‌‎ها، در دوحه توافق صلح را امضا کنند.

دورۀ کاهش خشونت‌ها، روز شنبۀ هفتۀ پیش (۳حوت) آغاز شد. آن‌چه حکومت افغانستان می‌گوید، خشونت‌ها در کشور در این مدت کاهش داشته‌اند، اما فعالیت‌های ضد امنیتی نیز رخ دادند.

در این مدت، ولایت‌های هلمند، کندهار، ارزگان، بلخ، کاپیسا، سمنگان، زابل، فراه، غزنی، لوگر و لغمان گواه خشونت‌هایی بودند که در آن‌ها ۲۴ تن از نیروهای امنیتی به‌شمول چهار غیرنظامی جان باختند و ۳۵ تن دیگر زخم برداشته‌اند.

 

لینک اصلی: https://tolonews.com/fa/afghanistan/وزیر-دفاع-امریکا-و-دبیرکل-ناتو-فردا-به-کابل-می‌آیند

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از طلوع نیوز

آخرین خبر ها:

Loading