بازتاب نیوز

قراراست فردا توافق نامه صلح میان آمریکا و طالبان در دوحه امضا شود

٩ حوت ١٣٩٨ آریانا خبر

ریاست جمهوری افغانستان می گوید که همزمان با امضای این توافق، قرار است وزیر دفاع آمریکا و دبیرکل ناتو به هدف تازه ساختن پیمان جامعه جهانی در برابر افغانستان، به کابل سفر نمایند.

از سوی هم حکومت افغانستان یک هییت شش نفری را به هدف گفتگوهای مقدماتی با طالبان به قطر فرستاده است.

شمارش معکوس برای امضای توافق نامه صلح میان آمریکا و طالبان در دوحه، همزمان با این توافق قرار است فردا وزیردفاع آمریکا و دبیرکل ناتو به کابل بیایند.

ریاست جمهوری افغانستان می گوید که این دو مقام غربی، یکجا با رییس جمهور غنی، یک اعلامیه مشترک صادر خواهند کرد که در آن بر ادامه تعهدات ناتو و آمریکا با افغانستان تأکید خواهد شد.

لطیف محمود معاون سخنگوی ریاست جمهوری میگوید: “قرار است وزیر دفاع آمریکا و دبیرکل ناتو فردا به کابل بیایند و یکجا با رییس جمهور یک اعلامیه مشترک صادر بکنند.”

ازسوی دیگر حکومت افغانستان تایید میکند که یک هیئت شش نفری را که در آن سالم شاه ابراهیمی معاون شورای امنیت، ذکیه عادلی معاون وزارت عدلیه، عبدالخالق بالاکرزی معاون وزارت دولت در امور صلح، فیض الله ذکی سفیر افغانستان در اندونیزیا، مولوی مظفری معین وزارت حج و اوقاف و‌ توتاخیل رییس محابس، شامل هستند، ازبهر گفتگوهای مقدماتی با طالبان به قطر فرستاده است.

به قول منابع، یکی از ماموریت های این هییت را گفتگو با طالبان درباره چگونگی رهایی زندانیان میگویند.

سمیع یوسفزی، خبرنگار آزاد در قطر، میگوید: “قرار است طالبان با این هیئت روی رهایی زندانیان گفتگو کنند هرچند که طالبان گفته اند این هییت به درخواست آنان نیامده است”. قرار است مراسم امضای توافق‌نامه گروه طالبان و آمریکا به میزبانی قطر در یکی از مجلل‌ترین هوتل‌های دوحه و باحضور نماینده گان ۳۰ کشور و سازمان ملل برگزار شود.

شاه محمود قریشی وزیر خارجه پاکستان میگوید: “فردا یک روز بزرگ برای افغانستان است، یک انتخاب بزرگ برای مذاکره. یک فرصت بسیار بزرگ است. افغانستان انشاالله بسوی صلح و ثبات روان است و فردا مذاکرات فراگیر میان افغانان آغاز خواهد شد. من آرزوی صلح و ثبات برای افغانستان دارم.”

هرچند جزئیات دقیق این توافقنامه منتشر نشده، ولی منابع آگاه ازین مذاکرات، می‌گویند درست پس از امضای این توافق‌نامه، ۵ هزار زندانی طالب و یک هزار زندانی حکومت افغانستان، رها میشوند و مرحله بعدی کاهش خشونت‌ها آغاز و آمادگی برای برگزاری گفتگوها میان حکومت و طالبان گرفته خواهد شد.

لینک اصلی: https://ariananews.af/قراراست-فردا-توافق-نامه-صلح-میان-آمریک/?lang=fa

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از آریانا خبر

آخرین خبر ها:

Loading