بازتاب نیوز

تلاش‌های یک‌ونیم ساله‌ی خلیل‌زاد امروز نتیجه می‌دهد

٩ حوت ١٣٩٨ روزنامه صبح کابل

قرار است امروز شنبه دهم حوت ۱۳۹۸، توافق‌نامه‌ی امریکا و طالبان در قطر امضا شود. این توافق‌نامه حاصل تلاش‌های یک‌ونیم ساله‌ی زلمی خلیل‌زاد، نماینده‌ی ویژه‌ی امریکا در امور صلح افغانستان است. این توافق‌نامه در حضور سران و نمایندگان شمار زیادی از کشورهای منطقه و جهان امضا خواهد شد.
امضای این توافق‌نامه، راه را برای آغاز گفت‌وگوها میان طالبان و هیأت حکومت افغانستان هموار می‌کند. ارگ ریاست‌جمهوری می‌گوید، به زودی هیأت با صلاحیت و تخنیکی از سوی حکومت معرفی خواهد شد. قرار بود در جمع این هیأت، نمایندگان احزاب و جریان‌های مختلف سیاسی در افغانستان نیز حضور داشته باشند؛ اما حکومت می‌گوید، هیأت باید از سوی حکومت تعیین شود تا موضع افغانستان از آدرس واحد با طالبان بیان شود.
حکومت افغانستان امیدوار است که جریان‌های مختلف سیاسی در کشور، با طرح حکومت موافق باشند. سخن‌گوی ریاست‌جمهور می‌گوید، سیاست‌مداران افغان باید وضعیت کنونی را درک کرده و در کنار حکومت و مردم افغانستان باشند. او تأکید دارد که منافع ملی افغانستان در گرو با هم بودن سیاست‌مداران افغان است.
توافق‌نامه، امروز پس از عملی شدن یک مرحله‌ی کاهش خشونت از سوی سه طرف درگیر اصلی جنگ در افغانستان به امضا می‌رسد. حکومت افغانستان می‌گوید، مرحله‌ی کاهش خشونت‌ها به خوبی پیش رفته و مواردی که امضای توافق‌نامه را نقض کند، دیده نشده است.
امضای این توافق‌نامه، گام بسیار مهم برای آینده‌ی افغانستان است؛ زیرا با امضای آن، آتش‌بس آغاز می‌شود و احتمالا دیگر افغانستان شاهد جنگ‌های خونین نخواهد بود. سخن‌گوی رییس‌جمهور می‌گوید، یکی از بندهای این توافق‌نامه، آتش‌بس سراسری را ضمانت می‌کند که گفت‌وگوهای طالبان و حکومت افغانستان نیز به آتش‌بس، بیشتر وابسته است تا مسائل دیگر.
مردم افغانستان سال‌های زیادی است که در آرزوی ختم جنگ و رسیدن به صلح استند. اگر امضای توافق‌نامه‌ی امریکا و طالبان بتواند زمینه‌ی رفتن طرف‌های درگیر را به سوی صلح و آتش‌بس سراسری را فراهم کند، افغانستان وارد مرحله‌ی جدیدی خواهد شد که می‌تواند امیدواری‌های بسیاری ایجاد کند؛ اما هنوز هم چشم‌ها به سوی طالبان و عمل‌کرد این گروه پس از امضای توافق‌نامه‌ی امروز دوخته شده است. حکومت افغانستان باور دارد که همه چیز بستگی به رفتار طالبان خواهد داشت. «صدیق صدیقی»، سخن‌گوی رییس‌جمهور می‌گوید، اگر طالبان نشان بدهند که برای صلح جدی استند، موانع بر سر راه صلح تا اندازه‌ی زیاد برداشته می‌شود. حکومت افغانستان تا امروز حاضر نیست زندانیان طالبان را آزاد کند؛ اما تأکید دارد، اگر طالبان نشان بدهند که به صلح و ختم جنگ علاقه دارند، زمینه‌ی آزادی این زندانیان نیز فراهم خواهد شد؛ زیرا آزادی زندانیان طالب، بخشی از برنامه‌ی گفت‌وگوهای صلح حکومت افغانستان و طالبان است.
طالبان اکنون نزدیک به ۱۱ هزار زندانی در زندان‌های افغانستان دارند که بیش از ۹۵ درصد این افراد از میدان‌های جنگ، دست‌گیر شده ‌اند. نگرانی‌ها این است که اگر این افراد، بدون ضمانت و محاسبه آزاد شوند، احتمال دارد که پروسه‌ی گفت‌وگوهای صلح به مشکل برخورده و صف جنگ علیه حکومت افغانستان قدرت‌مندتر شود.
مشکل چگونگی تشکیل هیأت حکومت و مردم افغانستان که باید با طالبان گفت‌وگو کند، حل نشده است. حکومت باور دارد هیأتی را که تعیین می‌کند باصلاحیت، پرقدرت و از یک آدرس مشروع است؛ اما احزاب و دیگر جریان‌های سیاسی پافشاری دارند که در این هیأت باید نمایندگان آن‌ها نیز حضور داشته باشند؛ این هنوز یک مشکل اساسی است. مشکلی که می‌تواند حکومت افغانستان را باز هم با چالش رو به رو کرده و آغاز گفت‌وگوها میان طالبان و حکومت افغانستان را با تأخیر مواجه کند. هرچند، ارگ ریاست‌جمهوری می‌گوید که گفت‌وگوهای حکومت با طالبان پس از تحلیف آقای غنی به عنوان رییس‌جمهور جدید آغاز می‌شود.
حکومت باور دارد هیأت باید کوچک؛ اما تخنیکی باشد؛ اما اگر خواست‌های احزاب را در نظر بگیرد، واضح است که شمار این هیأت به مراتب بیشتر از آنچه حکومت در نظر دارد، خواهد بود. اکنون حکومت می‌گوید که این هیأت بین هشت تا ده نفر خواهد بود و در مشوره با یک عقبه‌ی وسیع کارهایش را به پیش می‌برد که شامل همه‌ی اقشار سیاسی و اجتماعی افغانستان می‌شود. باورهای عموم و متخصصان صلح نیز همین است که افغانستان باید از یک موضع قوی و واحد در مقابل طالبان در گفت‌وگوها شرکت کند تا در مقابل طالبان که از حمایت کامل پاکستان برخوردار اند، کم نیاورد.

لینک اصلی: https://subhekabul.com/سرمقاله/zalmay-khalilzad-afghan-peacetalks/

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از روزنامه صبح کابل

آخرین خبر ها:

Loading