بازتاب نیوز

ترمپ: افغان‌ها باید از فرصت پیش‌آمده برای صلح و آینده جدید کشورشان استفاده کنند

١٠ حوت ١٣٩٨ روزنامه هشت صبح

۸صبح، کابل: دونالد ترمپ، رییس جمهور امریکا با انتشار بیانیه‌ای درباره روند صلح افغانستان، از افغان‌ها خواسته است که از این فرصت برای «تأمین صلح» و ساختن «آینده جدید» برای کشورشان استفاده کنند.

بیانیه دونالد ترمپ روز جمعه، نهم حوت، از سوی کاخ سفید منتشر شده است. آقای ترمپ در این بیانیه گفته است که مایک پمپئو، وزیر خارجه امریکا در مراسم امضای توافق‌نامه صلح با طالبان شرکت می‌کند و هم‌چنان مارک اسپر، وزیر دفاع این کشور یک اعلامیه‌ی مشترک را با دولت افغانستان صادر خواهد کرد.

به گفته ترمپ، در صورتی که طالبان و دولت افغانستان به این تعهدات عمل کنند، امریکا مسیری قدرتمندی را برای پایان دادن به جنگ در افغانستان و بازگرداندن نیروهای خود از این کشور به خانه خواهد داشت.

در بیانیه ترمپ آمده است که این تعهدات گامی مهمی برای برقراری صلح پایدار در افغانستان جدید و عاری از «القاعده، داعش و هر گروه تروریستی» دیگری است که می‌خواهد به امریکا آسیب برساند.

بخش دیگری از بیانیه دونالد ترمپ خطاب به مردم امریکا در پیوند به پروسه صلح افغانستان است.

او در این بخش می‌گوید که امریکا ۱۹ سال پیش برای ریشه‌کن کردن «تروریست‌های مسوول حملات ۱۱ سپتامبر» به افغانستان رفت و در این مأموریت به پیش‌رفت‌هایی با هزینه سنگین دست یافت.

ترمپ از جانب دیگر گفته است که در دوران نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری، برای مردم امریکا وعده داده بود که سربازان امریکایی را از افغانستان خارج می‌کند و اکنون این وعده در حال تحقق است.

با همه این‌ها قرار است توافق‌نامه‌ی صلح میان امریکا و گروه طالبان امروز شنبه‌، دهم حوت، در دوحه پایتخت قطر امضا شود.

این توافق‌نامه حاصل چندین دور مذاکرات رسمی میان نماینده‌گان امریکا و گروه طالبان است. برای امضای این توافق‌نامه کاهش هفت روزه‌ای خشونت در افغانستان، پیش‌شرط گذاشته شده بود که ساعت ۱۲ شب گذشته پایان یافته است.

انتظار می‌رود که به دنبال امضای توافق‌نامه دوجانبه میان امریکا و طالبان، مذاکرات بین‌الافغانی تا ده روز دیگر آغاز شود.

لینک اصلی: https://8am.af/trump-afghans-should-seize-the-opportunity-for-peace-and-a-new-future-for-their-country/

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از روزنامه هشت صبح

آخرین خبر ها:

Loading