بازتاب نیوز

در هفته کاهش خشونت بهای افغانی در برابر دالر افزایش یافته است

١٠ حوت ١٣٩٨ روزنامه هشت صبح

۸صبح، کابل: آمارهای سرای شهزاده یا بازار مرکزی ارز افغانستان نشان می‌دهد که نرخ هر دالر امریکایی در جریان «هفته کاهش خشونت» در برابر ارز افغانی، حدود سه افغانی کاهش یافته است.

مجاهد سهار، مشاور اتحادیه صرافان سرای شهزاده، به روزنامه ۸صبح گفت که در آغاز هفته کاهش خشونت، هر دالر امریکایی با ۷۶.۸۰ افغانی تبادله می‌شد، اما امروز شنبه، دهم حوت، در پایان هفته کاهش خشونت، هر دالر امریکایی در برابر ۷۴ افغانی تبادله می‌شود.

 نرخ‌نامه‌ی بانک مرکزی نیز نشان می‌دهد که شنبه هفته گذشته یک دالر امریکایی در برابر ۷۷٫۱۸۱۹ افغانی فروخته می‌شده است، اما امروز شنبه، دهم حوت، هر دالر امریکایی با ۷۵٫۱۱۲۵ افغانی تبادله می‌شود.

شریف‌الله شیگوال، سخنگوی بانک مرکزی نیز تأیید می‌کند که ارزش افغانی در برابر دالر روبه افزایش است. به گفته او، پس از آغاز کمپین ترویج افغانی به جای کلدار در ولایت‌های جنوبی و شرقی کشور و گردش گسترده افغانی در بازارها، بهای افغانی در برابر دالر و سایر ارزها به روبه افزایش بوده است.

او گفت که روند روبه به افزایش بهای افغانی در برابر دالر ادامه خواهد شد.

سخنگوی بانک مرکزی استفاده گسترده افغانی در بازارها را موثر خواند و تصریح کرد که در حال حاضر استفاده از افغانی در دادوستدها «بی‌پیشینه» است.

صرافان اما پیش‌رفت‌ها در روند صلح را دلیل افزایش بهای افغانی در برابر ارزهای خارجی می‌خوانند.

شریف‌الله شیگوال، سخنگوی بانک مرکزی به روزنامه ۸صبح گفت که روند رشد صعودی ارز افغانی در برابر دالر، هم‌زمان با آغاز کمپین جلوگیری از دادوستد کلدار به جای افغانی در ولایت‌های شرقی و جنوبی شروع شده است و تحولات سیاسی به آن کمک کرده است.

این کمپین حدود چهار ماه پیش در ولایت‌های خوست، غزنی، ننگرهار، قندهار، هلمند، کنر و لغمان آغاز شده بود. مسوولان برخی از این ولایت‌ها پایان استفاده از کلدار را در دادوستدها اعلام کرده‌اند.

افزایش و کاهش دالر در برابر افغانی به صورت مستقیم روی زنده‌گی و قدرت خرید مردم تأثیر می‌گذارد و سبب می‌شود که نرخ مواد اولیه مورد ضرورت آن‌ها در بازارها افزایش و کاهش پیدا کند.

لینک اصلی: https://8am.af/in-the-week-violence-against-the-afghan-currency-has-increased-against-the-dollar/

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از روزنامه هشت صبح

آخرین خبر ها:

Loading