بازتاب نیوز

دبیرکل ناتو در دیدار با عبدالله: به حضور خود در افغانستان تا برقراری صلح پایدار‍ ادامه می‌‌دهیم

١٠ حوت ١٣٩٨ روزنامه هشت صبح

۸صبح، کابل: دبیر کل ناتو در سفری به کابل با عبدالله عبدالله، رییس اجرایی حکومت وحدت ملی، دیدار کرد. کاخ سپیدار اعلام کرد که ینس استولتنبرگ در این دیدار گفته است که ناتو به حضور و کمک‌های خود با افغانستان تا برقراری صلح و ثبات پایدار، ادامه می‌دهد.

ینس استولتنبرگ امروز شنبه، دهم حوت، به کابل آمده است. این در حالی است که نماینده‌گان امریکا و گروه طالبان در دوحه، پایتخت قطر، برای امضای توافق‌نامه‌ی صلح آماده می‌شوند.

او بااشاره با امضای توافق‌نامه‌ دوجانبه میان امریکا و گروه طالبان گفته است که خوشحال است این روز «تاریخی و مهم» را در کابل می‌گذراند.

ینس استولتنبرگ تأکید کرده است که حضور ناتو مشروط به بهبود وضعیت و شرایط در افغانستان است و تا بهترشدن شرایط، این سازمان در کنار حکومت افغانستان می‌ماند.

دبیر کل ناتو هم‌چنان گفته است که این سازمان از نزدیک مسایل مرتبط به صلح را دنبال می‌کند و در جریان مذاکرات قرار داشته است.

طبق اعلام ریاست اجرایی، عبدالله عبدالله و ینس استولتنبرگ در این دیدار بر آغاز مذاکرات بین‌الافغانی، آتش‌بس دایمی و استفاده بهینه از فرصت برای دست‌یافتن به صلح دایمی، تأکید کرده‌اند.

عبدالله عبدالله در این دیدار امروز شنبه را یک روز «مهم، تاریخی و سرنوشت‌ساز» در افغانستان، توصیف کرده است.

قرار است طبق برنامه‌ریزی‌های انجام شده تا ساعاتی دیگر توافق‌‎نامه‌ی دوجانبه صلح میان امریکا و گروه طالبان در قطر امضا شود.

پیش‌تر ریاست جمهوری اعلام کرده بود که دبیر کل ناتو و وزیر دفاع امریکا به کابل می‌آیند تا اعلامیه‌ی مشترکی را با افغانستان صادر کنند.

لینک اصلی: https://8am.af/nato-secretary-general-meets-with-abdullah-we-will-continue-our-presence-in-afghanistan-until-lasting-peace/

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از روزنامه هشت صبح

آخرین خبر ها:

Loading