بازتاب نیوز

نخستین ویدیوکنفرانس حکومت و طالبان روی چگونگی رهایی زندانیان

٤ حمل ١٣٩٩ آریانا خبر

برای نخستین بار نمایندگان حکومت و طالبان، از راه ویدیو کنفرانس در باره چگونگی تبادل زندانیان گفتگو کردند.

زلمی خلیلزاد می گوید که این گفتگو بسیار جدی و مهم بوده و نماینده گان امریکا و قطر آنرا تسهیل کرده است.

هرچند حکومت افغانستان می گوید که دراین ویدیو کنفرانس روی کاهش خشونت ها، مذاکرات میان افغانی وآتش بس نیز گفتگو شده؛ اما طالبان گفته اند که دراین نشست مسول زندانیان این گروه تنها در رابطه به چگونگی رهایی زندانیان، گفتگو کرده است.

دفتر مشاور شورای امنیت ملی رییس جمهورغنی، از نخستین تماس نماینده گان حکومت با طالبان خبر می دهد. شورای امنیت ملی می گوید که این گفتگو از راه ویدیوکنفرانس صورت گرفته و نماینده گان دوطرف برای بیشتر از دوساعت روی رهایی زندانیان، کاهش خشونت ها، گفتگوهای میان افغانی وآتش بس گفتگو کرده اند.

جاوید فیصل، سخنگوی شورای امنیت ملی، گفت: “در این دیدار ویدیویی روی تمامی ابعاد کاهش خشونت ها در برابر افغانان، مذاکرات مستقیم و آتش بس دایمی و وسیع در کشور بحث صورت گرفت. در این نشست دو و نیم ساعته همچنان دو طرف در خصوص اقدامات نخستین تخنیکی تبادل نظر کردند تا فضای مناسب برای رهایی زندنیان به میان آید.”

اما دفتر سیاسی طالبان در قطر می گوید که در این گفتگو تنها گروه تخنیگی مربوط به زندانیان این گروه حضور داشته و جز رهایی زندانیان درباره مسایل دیگر گفتگو نشده است.

سید اکبر آغا، عضو پیشین گروه طالبان، گفت: “دراین گفتگو تنها روی رهایی زندانیان بحث شده است.”

زلمی خیلزاد، فرستاده امریکا برای صلح افغانستان، از طریق تویتر ازین گفتگو استقبال کرده و گفته است که دو طرف بحث های جدی  و تخنیکی درباره رهایی زندانیان داشته اند. خلیلزاد می گوید که دوطرف تعهد محکم شانرا برای کاهش خشونت ها، مذاکرات میان افغانی وآتش بس همه جانبه نشان داده اند.

تویت خلیلزاد: “بحث تخنیکي بیش از دو ساعتهٔ امروز مهم، جدی، و مفصل بود. من از تمام جوانب اظهار امتنان می‌کنم. همه به شکل واضح می‌دانند که تهدید کروناویروس، رهایی زندانیان را فوریت می‌بخشد. همه جوانب تعهد محکم شان را برای کاهش خشونت، مذاکرات بین‌الافغانی و آتش‌بس همه جانبه و دایمی اعلام نمودند”.

درهمین حال وزارت خارجه قطر نیز در یک اعلامیه ای این گفتگو را سازنده میداند و می گوید که در آن دو طرف روی فهرست زندانیان و مکان تسلیم دهی شان بحث کردند.

اعلامیه وزارت خارجه قطر: ” این مذاكرات مثمر و سازنده بود و در آن دو طرف در مورد موضوعات مهم مربوط به لست زندانیان و چگونگی، مكان های آزادی آنها و انتقال آنها بحث کردند.

طرفین تعهد خود را برای کاهش خشونت و مذاکرات میان افغانی و صلح جامع، که ظرف چند روز آینده از سر بگیرند، نشان دادند”.

پیش ازین طالبان هرگونه گفتگوبا نماینده گان حکومت را رد کرده بودند وبا هییت شش نفری تماس که چندی پیش به دوحه رفته بود وارد گفتگو نشدند.

لینک اصلی: https://ariananews.af/نخستین-ویدیوکنفرانس-حکومت-و-طالبان-رو/?lang=fa

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از آریانا خبر

آخرین خبر ها:

Loading