بازتاب نیوز

عبدالله: از فرصت بوجود آمده برای حل بحران موجود استفاده خوب صورت نگرفت

٥ حمل ١٣٩٩ خبرگزاری خامه پرس

دکتر عبدالله عبدالله با نشر اعلامیه‌ی در پیوند به سفر اخیر وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا به افغانستان گفته است؛ این سفر فرصتی را برای حل بحران موجود ایجاد کرد که متأسفانه از این فرصت استفاده خوب صورت نگرفت.

آقای عبدالله در این اعلامیه ضمن قدردانی از همکاری‌های ایالات متحده‌ی امریکا به افغانستان و کوشش‌ها برای زمینه‌سازی مذاکرات بین‌الافغانی به‌منظور تأمین صلح، تاکید می‌کند که ادامه این همکاری ها در راستای تامین منافع ملی و آوردن صلح در کشور، برای مردم ما اهمیت خاص دارد.

او در این اعلامیه اضافه می‌کند که یک‌باردیگر به مردم افغانستان اطمینان می‌دهیم که ما راه حل مشکلات را در گفتگو و مذاکره می‌دانیم و در عین حال تأمین صلح در کشور با حفظ سلامت و بی‌طرفی کامل نیروهای دفاعی و امنیتی افغانستان در هر شرایط برای ما اولویت دارد.

مایک پامپئو وزیر خارجه آمریکا دیروز در یک سفر از قبل اعلام نشده برای گفت‌وگو و حل بحران سیاسی بوجود آمده از انتخابات ریاست جمهوری، به افغانستان آمد و به صورت جداگانه با غنی و عبدالله دیدار کرد اما این دیدارها بی‌نتیجه پایان یافت.

مایک پمپئو پس از برگشت از افغانستان به دوحه رفت و با ملا برادر رئیس دفتر سیاسی طالبان ملاقات کرد. او در دیدار با ملا برادر به طالبان تاکید کرده است تا بر توافقی که با آمریکا امضاء کرده‌اند پایبند بمانند و خشونت را کاهش دهند.

این در حالی است که وزیر خارجه آمریکا پس از سفر بی‌نتیجه‌اش به افغانستان با نشر اعلامیه‌ای از قطع کردن یک ‌ملیارد دالر از کمک‌هایش به افغانستان خبر داد و گفته است اگر اگر رهبران افغانستان برای ایجاد یک حکومت همه شمول به توافق برسند که بتواند امنیت را تأمین کند، ایالات متحده آماده است تا قطع کمک‌هایش به افغانستان را بازنگری کند.

لینک اصلی: https://www.khaama.com/persian/archives/70406

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از خبرگزاری خامه پرس

آخرین خبر ها:

Loading