بازتاب نیوز

غنی: کاهش کمک امریکا تاثیر مستقیم بالای سکتور های کلیدی ما ندارد

٥ حمل ١٣٩٩ خبرگزاری خامه پرس

رییس جمهور اشرف غنی اطمینان داده که کاهش کمک ایالات متحده امریکا تاثیر مستقیم بالای بخش ها و سکتور های کلیدی ما نخواهد داشت و تلاش خواهیم کرد هم با روش ریاضتی و هم با جستجوی منابع بدیل این خلا را پر بسازیم.

ارگ ریاست جمهوری در یک بیانیه ای گفته است که ما از کمک های بی دریغ ایالات متحده امریکا که تا اکنون به ملت و دولت افغانستان انجام داده است مدیون و متشکریم و دولت ها همیشه برای حالات احتیاطی برنامه میداشته باشند.

در این بیانیه آمده است که ما نیز برای حالات غیر مترقبه از قبل برنامه های مدون و اساسی را طرح کرده بودیم. من بخاطر جبران کمبود کمک های ایالات متحده تمام ابعاد بودجه ریاضتی را مطالعه نموده و به زودترین فرصت به شما اطمینان خواهم داد.

اما برای ما حفظ جان ملت، حفظ قمیت ها، ارایه و عرضه خدمات و فعال نگهداشتن دستگاه دولت و جمهوریت مهم و حیاتی است و در این بخش ها هیچ تاثیر در زنده گی مردم رو نما نخواهد گردید.

چنانچه در اعلامیه ایالات متحده امریکا آمده است آنها هنوز این کمک ها را قطع نکرده بلکه مشروط ساخته اند. تلاش خواهیم ورزید از رای گفتگو و مذاکره قناعت شان را فراهم سازیم.

من و رهبری دولت، در کل مذاکرات خویش را با مایک پمپیو وزیر خارجه ایالات متحده امریکا مثبت و سازنده تلقی می نمائیم.

از آماده گی دولت ایالات متحده امریکا بخاطر همکاری مالی شان در مهار و مدیریت بحران کرونا در افغانستان استقبال نموده و مراتب امتنان و سپاس خویش را ابراز میداریم.

بحث های ما با وزیر خارجه امریکا در محور صلح و تقویت نیرو های دفاعی و امنیتی افغانستان در فضای مثبت و سازنده صورت گرفت.

تعهد ما برای ساختن حکومت فراگیر متشکل از تمام جناح های سیاسی، قومی، زبانی، مذهبی، جنسیتی و سمتی پابرجاست و من با معاونین و نماینده فوق العاده خویش روی آن کار می نمائیم. مطمین باشیدکه تجربه حکومت های گروهی و سمتی در افغانستان ناکام است و ما دنبال تجربه های ناکام نیستیم.

لینک اصلی: https://www.khaama.com/persian/archives/70412

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از خبرگزاری خامه پرس

آخرین خبر ها:

Loading