بازتاب نیوز

احتمال مبتلا شدن ۱۶ ملیون افغان به کرونا

٥ حمل ١٣٩٩ خبرگزاری خامه پرس

وزیر صحت عامه افغانستان امروز (سه‌شنبه ۵ حمل) در یک کنفرانس خبری گفت، براساس محاسباتی که انجام شده، احتمال مبتلا شدن ۱۶ ملیون افغان به کرونا وجود دارد و از این میان ممکن است ۱۱۰ هزار افغان جان دهند.

فیروزالدین فیروز، وزیر صحت افغانستان از افزایش واقعات مثبت در هفته‌های آینده خبر می‌دهد و می‌افزاید در صورت عدم همکاری و هماهنگی تمام سطوح به خصوص مردم، جلوگیری از گسترش این ویروس ناممکن خواهد بود.

وزیر صحت می‌گوید که سازمان جهانی بهداشت گفته است ۸۰ درصد مردم افغانستان به این ویروس مبتلا خواهد شد و آنچه وزارت صحت محاسبه می‌کند، احتمال می‌رود ۱۶ ملیون افغان مبتلا شود. در این میان بیش از ۸ ملیون تن ممکن است علائم بیماری کرونا در آن‌ها دیده شود، نزدیک به ۷۰۰ هزار تن آن نیاز خواهند داشت که به شفاخانه مراجعه کنند و ۲۱۰ هزار تن نیازمند مراقبت جدی خواهند بود و ممکن است تا ۱۱۰ هزار افغان در اثر این ویروس از بین بروند.

آقای فیروز وضعیت ولایت هرات را جدی خوانده می‌گوید شرایط «روز بندیز» که محدودیت آن کمتر از قرنطین است، به زودی در این ولایت عملی خواهد شد. در غیر آن هرات ممکن است به ووهان چین و یا شهر قم ایران مبدل شود.

تا کنون آمار کرونا در افغانستان به ۴۲ مورد رسیده که ۲۲ مورد آن در هرات، ۴ در سمنگان، ۳ در بلخ، ۲ در لوگر، ۲ در کابل، ۲ در زابل، ۲ در فراه، کاپیسا، دایکندی، قندهار و بادغیس هرکدام یک مورد ثبت شده است.

لینک اصلی: https://www.khaama.com/persian/archives/70415

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از خبرگزاری خامه پرس

آخرین خبر ها:

Loading