بازتاب نیوز

فاجعه انتشار ویروس کرونا و ضرورت “ژورنالیزم راه حل”

٥ حمل ١٣٩٩ خبرگزاری خامه پرس

به اندازه ای که انتشار ویروس کرونا خطرناک است انتشار اخبار و اطلاعات غلط در شبکه های اجتماعی نیز خطر افرین است. برای جلو گیری از آسیب های ناشی از اطلاعات نا درست در شبکه های اجتماعی  به ویژه فیسبوک،  شبکه های جریان اصلی باید وارد عمل شوند و مهم تر از آن ژورنالیزم راه حل یک نیاز جدید به حساب می آید. با در نظر داشت اینکه ژورنالیزم راه حل همان راه کارهای مدیریت بحران را در پیش می گیرد می تواند در کنترل بحران نقش به سزایی داشته باشد. سی ان ان برنامه ای را به تاریخ سوم می سال جاری به نشر رسانده که در ان از تجربیات کوریای جنوبی در رابطه با شیوه تست و کنترل ویروس کرونا صحبت شده. این نوع برنامه ها بسیار کمک کننده هستند. هدف از اینگونه برنامه ها، منتشر کردن ایده ها و تجربیات موفق کشورهای دیگر است که برآیند آن را اصطلاحا “خرد جمعی” می گویند. راه حل ها یی که به نظر مطمین تر می ایند را می شود امتحان کرد. به عنوان مثال در کوریای جنوبی تیم صحی با پوشیدن لباس های مخصوص به اماکن عمومی برای تست میروند و از مردم نمی خواهند به بیمارستان مراجعه کنند زیرا موارد زیاد ابتلا در بیمارستان در کشور همسایه ایران گزارش شده است. به نظر “سی ان ان” این راه حل را باید همه دنبال کنند چون مطمین تر است. تیم صحی می تواند در سرک ها برای تست موتروان ها و یا عابرین بروند، در جلو دروازه های مکاتب و دانشگاه ها حتی فرد مسوولی را بگمارند.

ضرورت شیوه های جدید گزارشگری مثل “گزارشگری راه حل” به شدت احساس میشود؛ به این معنی که گزارشات باید راه حل محور باشند.  خبرنگاران کوشش کنند تا به زبان های محلی دیگر نیز اطلاعات را فراهم کنند به طور نمونه تلویزیون طلوع، آریانا و آرزو می توانند اطلاع رسانی را به زبان های غیر از پشتو ودری نیز منتشر کنند. البته که باید بسیار با دقت گزارش ها تهیه شوند زیرا هر اطلاع غلطی منجر به پیامدی خطرناک می گردد، ازینرو لازم است تا فرد بر اساس استاندردهای لازم گزارش دهد. استندردهای لازم به معنی اینست که فرد به طور شفاف انچه میداند و نمیداند را واضح کند و در مورد بحران پیگیر باشد و به شکل منظم اطلاع رسانی کند.

هدف خبرنگاران در گزارش ها باید این باشد که عمق قضیه را روشن کنند و موارد لازم را برای شهروندان آموزش دهند. اطلاع رسانی در مورد تعداد مصاب شده ها و گریختن شان از بیمارستان هیچ ربطی به گزارش دهی راه حل ندارد بخاطر اینکه این موارد هیچ نکته آموزشی ندارند تا از مصاب شدن افراد پیشگیری کند. البته هدف اینست که بین شیوه های خبررسانی فرق قایل شویم ورنه تهیه گزارشات از کیسهای یاد شده هیچ ایرادی ندارد.

گزارش دهی راه حل پدیده ای تقریبا جدید است. انانیکه می خواهند درین زمینه کار کنند چهار مورد ضروری را باید مد نظر بگیرند:

نخست، روی یکی از مشکلات اجتماعی که با انتشار ویروس مرتبط هست تمرکز کنید و راه حل را توضیح دهید.

دوم،  راه حل ی را که ارایه میکنید باید در موردش بدانید و مطمین باشید در اجتماعی مثل افغانستان کاربرد دارد و امکان پذیر هست.

سوم، راه حل  و اثر بخشی انرا به شکل مستند ارایه کنید.

چهارم، محدودیت ها و نکات غیر مطمین را یاد آوری کنید.

باید خاطر نشان کرد که هدف؛ جلوگیری از انتشار اخبار دروغ و ارایه اطلاعات و راه حل های موفق و تثبیت شده در زمینه کنترل و تداوی ویروس کرونا و افراد مصاب هست.

در باره نویسنده

آمنه حسینی ۳۱ ساله متولد ولایت هرات و مادر دو فرزند هست. فارغ التحصیل رشته ژورنالیزم از دانشگاه کابل، دانشجوی مقطع ماستری رشته ژورنالیزم و ارتباطات جمعی در هندوستان و استادیار بر حال دانشکده ژورنالیزم، دانشگاه بلخ می‌باشد. در ولایت هرات همزمان با مکتب، معلم دوره متوسطه در یکی از مکاتب خصوصی بوده  مضامین زبان پشتو، عربی و کیمیا تدریس کرده است.

لینک اصلی: https://www.khaama.com/persian/archives/70420

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از خبرگزاری خامه پرس

آخرین خبر ها:

Loading