بازتاب نیوز

کرونا در افغانستان؛ دومین مرگ و وضع محدودیت رفت و آمد در سه شهر

٦ حمل ١٣٩٩ بی بی سی

رئیس جمهور افغانستان خواهان بسیج ملی در مبارزه با کرونا شده است

وزارت صحت/بهداشت افغانستان دومین مرگ در نتیجه بیماری کرونا را در شهر هرات این کشور تایید کرد.

وحیدالله مایار، سخنگوی این وزارتخانه امروز (چهارشنبه ششم حمل/فروردین) در یک نشست خبری گفت که این فرد زن ۴۵ ساله‌‌ای بوده که نیمه شب گذشته در شفاخانه‌ای در شهر هرات جان باخته است.

نخستین مورد مرگ در اثر بیماری کرونا چند روز پیش در ولایت بلخ ثبت شده بود.

همزمان، امروز برای جلوگیری از شیوع بیشتر بیماری کرونا در شهرهای هرات، زرنج و فراه در غرب افغانستان که در همسایگی ایران قرار دارند، محدودیت تردد روزانه آغاز شد.

وزارت بهداشت از مردم خواسته از حضور در تجمعات خودداری کنند
افزایش چشمگیر بیماران

به گفته آقای مایار، روز گذشته با شناسایی ۳۴ مورد تازه بیماری، شمار مبتلایان به کرونا در افغانستان به ۸۰ نفر رسید.

تازه ترین‌ مورد در ولایت نیمروز شناسایی شده است.

او می‌گوید که بیشترین موارد بیماری همچنان در ولایت هرات شناسایی شده‌اند. با ۳۲ مورد تازه اکنون شمار بیماران کرونا در این ولایت به ۵۴ نفر رسیده است.

هرات در غرب افغانستان، ولایتی هم‌مرز با ایران است که کانون ویروس کرونا در افغانستان خوانده می‌شود. بازگشت هزاران مهاجر افغان از ایران، این ولایت را با آسیب پذیری بیشتری رو به رو کرده است.

روز گذشته یک مورد تازه دیگر بیماری در کابل پایتخت افغانستان نیز شناسایی شده است.

آقای مایار می‌گوید مورد تازه، یکی از کارمندان افغان در یکی از سفارتخانه‌‌های خارجی در کابل بوده است.

به گفته وی، یک مورد مشکوک دیگر از پارلمان این کشور نیز ثبت شده که زیر معاینه است. پیش از این نتیجه دو مورد مشکوک از مجلس نمایندگان منفی اعلام شد.

چهار مورد مثبت بیماری کرونا روز گذشته در بین اعضای نیروهای ناتو نیز شناسایی شد.

روزانه هزاران تن از ایران به افغانستان باز می‌گردند
هشدارهای تازه از شیوع کرونا در افغانستان

سخنگوی وزارت بهداشت می‌گوید در بین ۳۲ واقعه شناسایی شده تازه در هرات، کسانی نیز هستند که نه به ایران سفر داشتند و نه با کسانی که از این کشور برگشتند در ارتباط بودند.

به گفته او، این هشداری تازه از گردش ویروس در جامعه است و به همین دلیل باید مردم محدودیت‌های تازه در ترددهای روزانه را بسیار جدی بگیرند.

در بدترین حالت ممکن چه خواهد شد

آقای مایار گفت که به اساس محاسبه احتمالی تازه‌ای که از بانک جهانی به آنها رسیده، در ۹ ماه آینده در صورتی که اصلا اقداماتی برای جلوگیری از شیوع کرونا صورت نگیرد، در بدترین وضعیت، ممکن است شمار مبتلایان در افغانستان به ۲۶.۸ میلیون و شمار تلفات به ۶۱۵ هزار نفر برسد، اگر اقدامات در حد متوسط باشد، احتمال دارد شمار مبتلایان ۱۸.۴ میلیون و شمار تلفات ۴۲۳ هزار نفر باشد و اگر اقدامات جدی گرفته شود، شمار مبتلایان ممکن است به ۶۳۰ هزار نفر و شمار تلفات به ۱۴ هزار نفر برسد.

روز گذشته وزیر بهداشت نیز گفت که به اساس احتمالات سازمان بهداشت جهانی در بدترین شرایط علایم در شانزده میلیون بیمار دیده خواهد شد، ۷۰۰ هزار نفر از آنها به مداوای داخل بستر، ۲۳۳ هزار نفر به مراقبت‌های جدی نیاز خواهند داشت و احتمال دارد حدود ۱۱۰ هزار نفر نیز در نتیجه بیماری کرونا جان دهند.

مقام‌های وزارت صحت عامه تاکید دارند که این آمار پیش‌بینی‌های احتمالی است و در صورت عملی شدن تدابیر پیشگیرانه، وضعیت به این شکل نخواهد بود.

لینک اصلی: https://www.bbc.com/persian/afghanistan-52030787

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از بی بی سی

آخرین خبر ها:

Loading