بازتاب نیوز

کشته و زخمی شدن دست‌کم 20 نفر در حمله داعش به عبادتگاه سیک‌ها در کابل

٦ حمل ١٣٩٩ خبرگزاری آناتولی

استانبول/ خلیل سلحشور/ خبرگزاری آناتولی

عبادت‌گاه سیک‌ها «درمسال» در منطقه‌ شوربازار شهر قدیمی کابل در منطقه اول امنیتی و در فاصله یک کیلومتری کاخ ریاست جمهوری افغانستان صبح امروز مورد حمله انتحاری قرار گرفت که دست‌کم 11 تن کشته و بیش از 10 نفر دیگر زخمی شده اند.

طارق آرین سخنگوی، وزارت کشور افغانستان اعلام کرد در ساعت 07:45 افراد مسلح به یک معبد سیک‌ها-هندوها در کوچه شوربازار شهر کابل حمله کرده‌ و عده‌ای را در درون آن به گروگان گرفته‌اند.

وی افزور درگیری بین نیروهای امنیتی و مهاجمین پایان یافته و گروگان ها نجات داده شده‌اند.

در حالی که گروه طالبان طی اطلاعیه‌ای اعلام کرده اند که در این حمله نقشی ندارند اما داعش مدعی شد که «حمله روز چهارشنبه به عبادتگاه هندوهای سیک‌ در کابل» کار این گروه بوده است .

فرماندهی پلیس افغانستان اعلام کرده که حدود 150 نفر برای نیایش در این عبادتگاه حضور داشته‌اند.

عبدالله عبدالله که به عنوان "رئیس‌جمهور دولت همه‌شمول‌‍" افغانستان سوگند یاد کرده است، در صفحه فیس بوک خود اعلام کرد:حمله تروریستی به معبد شهروندان سیک‌ این کشور جنایت ضدبشری و مغایر تمام ارزش‌های اسلامی، انسانی و اخلاقی بوده و حمله به اقلیت مذهبی- دینی، در هیچ دین و آئینی جواز ندارد.

وی افزود: اهل سیک و هندوهای افغانستان از شهروندان اصیل این کشور هستند. تروریست‌های جنایت‌کار تلاش دارند که پای منازعات مذهبی و اجتماعی را به افغانستان بکشانند، اما آن‌ها محکوم به شکست هستند. مردم افغانستان با احترام به تکثر و تنوع مذهبی و اجتماعی، قرن‌ها در کنار یک‌دیگر زندگی کرده و الگوی رواداری مذهبی بوده‌اند.

سفارت آمريکا در کابل نیز در حساب توئیتر خود نوشت: "ما اين جنايتکاران و افراطيون را که برای آسيب رساندن به مردم بی‌گناه به عبادتخانه‌ها حمله می‌کنند، محکوم می‌کنيم".

براساس آمار رسمی حدود هزار سیک و هندو در افغانستان زندگی می‌کنند.

دو سال پیش نیز هندوهای سیک هدف حمله انفجاری در کابل قرار گرفتند که براثر آن 19 نفر کشته و21 نفردیگر زخمی شدند. گروه تروریستی داعش مسئولیت این حمله را نیز بر عهده گرفته بود.


لینک اصلی: https://www.aa.com.tr/fa/افغانستان/کشته-و-زخمی-شدن-دست-کم-20-نفر-در-حمله-داعش-به-عبادتگاه-سیک-ها-در-کابل/1778816

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از خبرگزاری آناتولی

آخرین خبر ها:

Loading