بازتاب نیوز

حمله بر درمسال سیک‌ها در کابل؛ 25 کشته و 8 زخمی

٦ حمل ١٣٩٩ سلام وطندار

طارق آرین، سخنگوی وزارت داخله می‌گوید، در حمله بر عبادت‌گاه شهروندان سیک‌ در کابل، 25 غیرنظامی جان باخته‌اند و 8 تن دیگر زخم برداشته‌اند.

به گفتۀ او، 80 تن به شمول زنان، کودکان و مردان که در این درمسال گیر مانده‌ بودند نجات داده شده‌اند.

حمله بر درمسال شهروندان سیک در شهر کابل، حوالی ساعت 7 و 45 دقیقۀ صبح امروز (چهارشنبه، 6 حمل) آغاز شد و حدود 6 ساعت به درازا کشید. درمسال شهروندان سیک در کوچۀ شورباراز در ناحیۀ اول شهر کابل موقعیت دارد.

 وزارت داخله می‌گوید، حمله بر عبادت‌گاه شهروندان سیک کشور در شهر کابل با کشته‌شدن یک مهاجم پایان یافت.

 داعش مسئولیت این حمله را دوش گرفته است.

قصر سپیدار با نشر اعلامیه‌یی حمله بر درمسال سیک‌ها در شهر کابل را جنایت ضدبشری و مغایر با تمامی ارزش‌های اسلامی، انسانی و اخلاقی خوانده است.

عبدالله عبدالله، با نکوهش این حمله گفته است: «تروریستان جنایتکار تلاش دارند که پای منازعات مذهبی و اجتماعی را به افغانستان بکشانند، اما آنها محکوم به شکست هستند.»

وزارت خارجۀ هند حمله امروز بر درمسال سیک‌ها در شهر کابل را به شدیدترین الفاظ نکوهش کرده است.

وزارت خارجۀ هند با نشر اعلامیه‌یی حمله بر درمسال سیک‌ها را در شهر کابل ناجوان‌مردانه خوانده و گفته است که این گونه حملات بر اماکن مذهبی، بازتابی از طرز تفکر شیطانی عاملان و پشتیبان آنان می‌باشد.

سفارت آمریکا در کابل نیز با نکوهش این حمله گفته است: «صلح در افغانستان تنها زمانی خواهد آمد که مردم در این کشور اختلاف‌های‌شان را با زبان حل کنند نه با اسلحه».

سازمان عفو بین‌الملل با نشر اعلامیه‌یی حمله بر درمسال سیک‌ها در شهر کابل را ناامید کننده و تکان‌دهنده خوانده، گفته است که مسئولان دولتی وظیفه دارند تا از اقلیت‌ها و عبادت‌گاه‌هاشان محافظت کنند.

این سازمان همچنان گفته است که باید عاملان این حمله از طریق دادگاه عادلانه زیر بازپرس قرار گیرند.

سفارت پاکستان در کابل با محکوم‌کردن این حمله، آن را تروریستی خوانده است.

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان نیز در اعلامیه‌یی این حمله را نکوهش کرده و از ادامۀ حملات سیستماتیک و هدف‌مند بر اقلیت‌های مذهبی در کشور، ابراز نگرانی کرده است.

این کمیسیون افزوده که باید دولت افغانستان به ‌منظور تأمین امنیت و حقوق اقلیت‌های مذهبی، از آنان به گونۀ جدی پشتی‌بانی کند.

لینک اصلی: https://swn.af/Article.aspx?a=54016

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از سلام وطندار

آخرین خبر ها:

Loading