بازتاب نیوز

آزادی 9 عضو طالبان از زندان میدان‌وردک افغانستان

٦ حمل ١٣٩٩ خبرگزاری آناتولی

استانبول/ خلیل سلحشور/ خبرگزاری آناتولی

محب‌الله شریف‌زی، سخنگوی والی میدان‌وردک ظهر امروز چهارشنبه به رسانه‌ها اعلام کرد: بر اساس دستور ویژه محمد اشرف غنی، رئیس جمهور کشور 9 زندانی طالبان از زندان آزاد شده و به خانواده‌های‌شان پیوسته‌اند.

وی افزود: این زندانیان تعهد کرده‌اند که از جنگ دست برداشته و در تامین امنیت و برقراری صلح در افغانستان سهیم خواهند شد.

در این میان سهیل شاهین، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر اعلام کرد که امروز نشست ویدیویی در باره زمینه‌سازی برای رهایی 5 هزار زندانی این گروه و زندانیان دولت افغانستان بر اساس توافق‌نامه صلح آمریکا و طالبان برگزار می‌شود.

گفتنی است که آزادی زندانیان طالبان از سوی دولت افغانستان یکی از شروط "توافق‌نامه آوردن صلح" میان آمریکا و طالبان بوده که 29 فوریه توسط زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه آمریکا در امور افغانستان و ملا عبدالغنی برادر، معاون سیاسی گروه طالبان در قطر به امضا رسید.

محمد اشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان 11 مارس با هدف "آغاز و انجام مذاکرات صلح میان جمهوری اسلامی افغانستان و گروه طالبان و به منظور تحکیم صلح پایدار و ثبات در کشور"، حکم عفو مجازات و رهایی زندانیان گروه طالبان را صادر کرد.

در این حکم که تطبیق آن بر عهده دفتر شورای امنیت ملی این کشور است، آمده است: پس از آغاز و در جریان مذاکرات مستقیم هیئت تعیین شده از سوی دولت افغانستان و گروه طالبان، در هر دو هفته 500 زندانی مربوط به این گروه که مجموع آنها به 3500 زندانی می رسد، مشروط بر اینکه سطح خشونت‌ها به طور چشمگیر کاهش یابد، رها شوند.

بر اساس حکم رئیس جمهور افغانستان، زندانیانی که بر مبنای این حکم رها می‌شوند مکلف به ارائه تعهد کتبی مبنی بر عدم بازگشت به صفوف طالبان شده اند و همچنین رهایی آنان پس از تکمیل روند بیومتریک صورت می‌گیرد.

لینک اصلی: https://www.aa.com.tr/fa/افغانستان/آزادی-9-عضو-طالبان-از-زندان-میدان-وردک-افغانستان/1778765

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از خبرگزاری آناتولی

آخرین خبر ها:

Loading