بازتاب نیوز

طالبان: آمریکا طبق توافق از افغانستان خارج می‌شود

٦ حمل ١٣٩٩ پایگاه خبری پیام آفتاب

طالبان: آمریکا طبق توافق از افغانستان خارج می‌شود
سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در دوحه شب گذشته (سه شنبه) بعد از دیدار مایک پمپئو با مقامات طالبان در قطر گفت: آمریکا طبق توافق از افغانستان خارج می‌شود.

سهیل شاهین سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر در صفحه توییتری نوشت: از آنجا که مذاکرات بین الافغانی بزودی آغاز می‌شود و مردم افغانستان طبق توافقنامه به آتش‌بس دست پیدا خواهند کرد.

مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا پذیرفته‌است که نیروهای آمریکایی طبق برنامه از افغانستان خارج شوند.

شاهین همچنین در پیامی دیگر یادآور شد که در دیدار پمپئو با مقامات طالبان در دوحه قطر طرفین بر آزادی زندانیان طالبان و آغاز مذاکرات میان افغانی و برقراری صلح همیشگی درافغانستان تأکید داشتند.

وزیر امور خارجه آمریکا روز سه شنبه پس از مذاکرات هفت ساعته با اشرف غنی و عبدالله عبدالله به دوحه رفت و با ملا عبدالغنی برادر مسؤول دفتر سیاسی طالبان در قطر دیدار کرد.

آمریکا و گروه طالبان ۲۹ فوریه (۱۰ حوت/اسفند سال گذشته) در دوحه پایتخت قطر توافقی امضا کردند که درصورت محقق شدن مفاد آن ممکن است بتواند زمینه توافق صلح نهایی را مهیا کند.

از مفاد این توافق می‌توان به خروج تدریجی نیروهای آمریکایی و خارجی از افغانستان ظرف ۱۴ ماه اشاره کرد البته به شرط این که طالبان به تعهدات امنیتی خود عمل کرده و مذاکرات صلح مستقیم بی‌سابقه با دولت کابل را شروع کنند.

غنی یک روز بعد از امضای این توافق، در کنفرانسی خبری با بیان این که آمریکا حق مداخله در امور دولت افغانستان را ندارد و فقط تسهیل‌کننده مذاکرات است، تصریح کرد: هیچ پیش شرطی را برای آغاز مذاکرات بین گروه‌های افغانستانی با طالبان نمی‌پذیریم و روند آزادی زندانیان طالبان باید در جریان گفت‌وگو مورد بحث و بررسی قرار گیرد.

کمیسیون مستقل انتخابات، غنی را پیروز انتخابات ریاست جمهوری ششم میزان اعلام کرد، اما عبدالله با اعتراض به نتایج این انتخابات خود را رئیس‌جمهور قانونی دانست و هر دو رقیب سیاسی در یک روز در کابل مراسم تحلیف برگزار کردند.

لینک اصلی: http://www.payam-aftab.com/fa/doc/news/92302/طالبان-آمریکا-طبق-توافق-افغانستان-خارج-می-شود

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از پایگاه خبری پیام آفتاب

آخرین خبر ها:

Loading