بازتاب نیوز

حکومت افغانستان در سه شهر غربی‌اش منع رفت و آمد وضع کرد

٦ حمل ١٣٩٩ رادیو اروپای آزاد

به‌دنبال افزایش شمار افراد مبتلا به ویروس کرونا در افغانستان، حکومت این کشور در سه شهر غربی منع رفت و آمد وضع کرد.

مرگ یک بیمار مبتلا به ویروس کرونا در شهر هرات جایی که بیشترین مبتلایان به ویروس کرونا در آن ثبت شده است.

وزارت صحت عامه افغانستان می‌گوید که بیمار زن ۴۵ ساله بود که دیشب در شفاخانه محلی شهر هرات جان داد.

او دومین قربانی ویروس کرونا در افغانستان بود. فرد او اول در مزارشریف جان داده بود.

وحیدالله مایار سخن‌گوی وزارت صحت افغانستان روز چهارشنبه به خبرنگاران گفت که رفت‌وآمد در شهرهای هرات، فراه و زرنج ممنوع شده است.

آقای مایار افزود:‌"کمیته جلوگیری از گسترش ویروس کرونا قیود روزگردی را در شهرهای هرات، فراه و زرنج وضع کرده است. این همان شهرهایی هستند که بیشتر از همه جا خطر گسترش و انتشار ویروس کرونا در آنها موجود است."

با این حال، گزارش‌ها حاکی است که مردم در شماری از شهرها، از جمله جلال‌آباد، توصیه‌های صحی، از جمله محدودیت رفت‌وآمد و برگزاری همایش را جدی نمی‌گیرند.

سخنگوی وزارت صحت هم‌چنین می‌گوید که در کابل هم تالارهای عروسی و شماری از مکان‌های دیگر بروی رفت‌وآمد بسته شده‌اند. او هشدار می‌دهد که اگر هتل‌داران و مسئولان تالارهای عروسی به رهنمودهای وزارت صحت عمل نکنند، این وزارت خواستار کمک پولیس خواهد شد.

این در حالی است که شمار افراد به این ویروس در افغانستان به ۷۴ تن رسیده. ۵۳ نفر آن‌ها در هرات هستند.

وزارت صحت می‌گوید که در حال حاضر گردش این ویروس در کشور آغاز شده است و شهروندان باید برای جلوگیری از گسترش آن محتاط باشند.

سخنگوی این وزارت همچنین گفت در این اواخر کسانی به ویروس کرونا آغشته شده اند که نه از ایران بازگشته اند و نه به آن کشور سفر کرده بودند.

او افزود: "برخی تاریخچه سفر به ایران دارند، اما برخی ندارند و نه هم با افرادی که از ایران بازگشته‌اند ملاقات کرده‌اند. این یک هشدار است که انتشار ویروس کرونا شروع شده است. ما بار دیگر تاکید می‌کنیم که مردم باید از گردهمایی خودداری کنند، زیرا هرقدر که تجمع مردم زیاد می‌شود، خطر ویروس کرونا با آن افزایش می‌آید."

این وزارت می‌گوید اگر مردم به دستورهای وزارت صحت عمل نکنند، احتمال آن وجود دارد که در ۹ ماه آینده حدود ۲۶ میلیون نفر در افغانستان به بیماری کرونا مبتلا شوند و از این میان ۶۰۰ هزار تن در نتیجه این بیماری جان خود را از دست دهند.

اما به گفته این وزارت اگر مردم به پیشنهادهای صحی عمل کنند و هشدارها را جدی بگیرند، ممکن است شمار تلفات کمتر از این باشد.

لینک اصلی: https://da.azadiradio.com/a/30508603.html

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از رادیو اروپای آزاد

آخرین خبر ها:

Loading