بازتاب نیوز

دومین دور گفت‌وگوهای دولت افغانستان و طالبان پیرامون آزادی زندانیان آغاز شد

٦ حمل ١٣٩٩ خبرگزاری آناتولی

استانبول/ خلیل سلحشور/ خبرگزاری آناتولی

جاوید فیصل، سخنگوی شورای امنیت ملی افغانستان امروز چهارشنبه اعلام کرد: دومین دور گفت‌وگوی هیئت مذاکره کننده دولت با نمایندگان طالبان در مورد آزادی زندانیان، از طریق ویدیو کنفرانس آغاز شد.

وی افزود: رایزنی‌ها ظهر امروز آغاز شده و جزئیات پس از پایان این نشست منتشر خواهد شد.

در همین راستا، سهیل شاهین، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر نیز اعلام کرد: قرار است در نشست امروز نمایندگان این گروه با ایالات متحده آمریکا، صلیب سرخ و دولت افغانستان زمینه رهایی زندانیان دو طرف فراهم شود.

گفتنی است که آزادی زندانیان طالبان از سوی دولت افغانستان یکی از شروط "توافق‌نامه آوردن صلح" میان آمریکا و طالبان بوده که 29 فوریه توسط زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه آمریکا در امور افغانستان و ملا عبدالغنی برادر، معاون سیاسی گروه طالبان در قطر به امضا رسید.

محمد اشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان 11 مارس با هدف "آغاز و انجام مذاکرات صلح میان جمهوری اسلامی افغانستان و گروه طالبان و به منظور تحکیم صلح پایدار و ثبات در کشور"، حکم عفو مجازات و رهایی زندانیان گروه طالبان را صادر کرد.

در این حکم که تطبیق آن بر عهده دفتر شورای امنیت ملی این کشور است، آمده است: پس از آغاز و در جریان مذاکرات مستقیم هیئت تعیین شده از سوی دولت افغانستان و گروه طالبان، در هر دو هفته 500 زندانی مربوط به این گروه که مجموع آنها به 3500 زندانی می رسد، مشروط بر اینکه سطح خشونت‌ها به طور چشمگیر کاهش یابد، رها شوند.

بر اساس حکم رئیس جمهور افغانستان، زندانیانی که بر مبنای این حکم رها می‌شوند مکلف به ارائه تعهد کتبی مبنی بر عدم بازگشت به صفوف طالبان شده اند و همچنین رهایی آنان پس از تکمیل روند بیومتریک صورت می‌گیرد.

لینک اصلی: https://www.aa.com.tr/fa/افغانستان/دومین-دور-گفت-وگوهای-دولت-افغانستان-و-طالبان-پیرامون-آزادی-زندانیان-آغاز-شد/1778999

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از خبرگزاری آناتولی

آخرین خبر ها:

Loading