بازتاب نیوز

واکنش‌ها به حمله‌ی خونین به عبادت‌گاه سیک‌ها؛ «حمله بر اقلیت مذهبی در هیچ آیینی جواز ندارد»

٦ حمل ١٣٩٩ روزنامه هشت صبح

حمله‌ی مسلحانه‌ بر عبادت‌گاه اقلیت سیک‌ها در کابل با واکنش گسترده‌ای مواجه شده است. سیاستمداران افغان، نهادهای حقوق بشری و شماری از کشورهای خارجی این حمله را با الفاظ تند تقبیح کرده و آن را «جنایات ضد بشری»، «وحشت‌ناک»، «ناامیدکننده» و «خلاف قواعد انسانی و موازین جهانی» خوانده‌اند. در حمله امروز بر عبادت‌گاه اقلیت سیک‌ها در شوربازار کابل ۲۵ تن جان باخته و هشت تن زخم برداشتند. هرچند منبعی در امنیت ملی آن را به شبکه حقانی ربط داد، اما گروه داعش ادعا کرده که این حمله از سوی آنان صورت گرفته است. سال گذشته نیز حدود ۲۰ تن از اهل هنود و سیک در پی یک انفجار در جلال‌آباد جان باختند.

بر اساس گزارش‌ها، یک فرد مسلح صبح‌گاه روز چهارشنبه، ششم حمل وارد درمسال «گورو هری‌رای صاحب» اهل سیک در شوربارزار، از نواحی حوزه اول امنیتی شده و به افراد حاضر در آنجا حمله کرده است. این حمله حدود شش ساعت ادامه یافت و بر اساس گزارش‌های اولیه، در آن ۲۵ تن جان باختند و هشت تن دیگر نیز زخم برداشتند. گفته می‌شود که حین آغاز حمله این مهاجم بر عبادت‌گاه اقلیت سیک، بیش از ۱۳۰ تن مصروف عبادت بودند. وزارت امور داخله با نشر اعلامیه‌ای گفته که در این حمله یک مهاجم دخیل بوده و نیروهای امنیتی توانسته‌اند حدود ۸۰ تن از افراد ملکی را از چنگ مهاجم نجات دهند. در آغاز این حملات، منابع امنیتی حاضر در ساحه حضور چهار حمله کننده در ساختمان درمسال تأیید کرده بودند.

حمله بر عبادت‌گاه اقلیت سیک با واکنش گسترده سیاسیون،‌ نهادهای حامی حقوق بشری و کشورهای خارجی مواجه شده است. ارگ ریاست جمهوری این حمله را «بی‌رحمانه» و «ناجوان‌مردانه» خوانده و آن را محکوم کرده است. عبدالله عبدالله که خود را «رییس جمهور همه‌شمول» می‌خواند نیز این حمله را با الفاظ تندی تقبیح کرده است. وی گفته است که این حمله جنایت ضد بشری و مغایر همه ارزش‌های اسلامی، انسانی و اخلاقی است و در هیچ آیینی جواز ندارد. در اعلامیه سپیدار آمده است: «تروریستان جنایت‌کار تلاش دارند که پای منازعات مذهبی و اجتماعی را به افغانستان بکشانند، اما آن‌ها محکوم به شکست هستند. مردم افغانستان با احترام به تکثر و تنوع مذهبی و اجتماعی، قرن‌ها در کنار یک‌دیگر زندگی کرده و الگوی رواداری مذهبی بوده‌اند».

حامد کرزی، رییس جمهور سابق کشور نیز با نشر اعلامیه‌ای حمله بر عبادت‌گاه اقلیت سیک در کابل را تقبیح کرده است. در اعلامیه‌ نشر شده آمده است که کشتار افغان‌ها زیر هر عنوانی جنایت ضد بشری، خلاف همه ارزش‌های انسانی و موازین بین‌المللی است. علاوه بر این، شورای امنیت ملی نیز با نشر اعلامیه‌ای این حمله را محکوم کرده است. در اعلامیه نشر شده آمده که حمله بر عبادت‌گاه اقلیت سیک زخم دیگر بر روح بشریت و انسانیت است. به نقل از اعلامیه، حمدالله محب گفته است که «جنگ» و «انتحار» طالبان در دو دهه گذشته عامل عمده پرورش «سایر گروه‌های تروریستی» بوده و این حمله‌ها بی‌تردید در نبود یک آتش‌بس دایمی صورت می‌گیرد. آقای محب گفته که دولت افغانستان بر آتش‌بس دایمی و صلح پایدار تأکید داشته که بتواند ختم جنگ را تضمین کند.

صلاح‌الدین ربانی، رییس حزب جمعیت اسلامی نیز حمله بر عبادت‌گاه اقلیت سیک را محکوم کرد. وی گفته است،‌ در شرایطی که جهان، به‌ویژه افغانستان درگیر مبارزه با بیماری فراگیر کرونا بوده و جامعه نیازمند همکاری است، حمله امروز «قساوت» دشمنان مردم افغانستان را نشان می‌دهد. دفتر هیأت معاونت سازمان ملل متحد در کابل «یوناما» نیز این حمله را تقبیح کرده و گفته است که هیچ توجیحی برای کشتن غیرنظامیان در یک محل مذهبی وجود ندارد. افزون بر این، کمیسیون مستقل حقوق بشر نیز حمله بر عبادت‌گاه اهل سیک در کابل را محکوم و از ادامه این‌گونه حملات ابراز نگرانی کرده است. این کمیسیون بر لزوم حمایت و محافظت از اقلیت‌های مذهبی مطابق به قوانین ملی و بین‌المللی تأکید کرده و گفته است که حکومت باید برای حفط امنیت و حقوق قشر آسیب‌پذیر جامعه اقدام کنند. سازمان عفو بین‌الملل نیز ضمن تبیح این حمله، آن را «شوک‌آور» و «ناامید کننده» توصیف کرده است.

علاوه بر سیاسیون افغان و نهادهای حامی حقوق بشری، شماری از سفارت‌خانه و کشورهای خارجی نیز به این حمله واکنش نشان داده‌اند. سفارت آمریکا با نشر اعلامیه‌ای به اقلیت سیک بابت حمله مهاجمین مسلح بر عبادت‌گاه‌شان تسلیت گفته و تصریح کرده است: «صلح تنها زمانی به دست خواهد آمد که مردم اختلافات خود را از طریق کلمات حل کنند، نه اسلحه». علاوه بر این، وزرات امور خارجه هند نیز با نشر یک اعلامیه حمله امروزی در کابل را محکوم کرد. این کشور گفته است که آماده است تا همه کمک‌های ممکن را برای خانواده‌های آسیب‌ دیده جامعه هندو و سیک در افغانستان ارایه کند. در اعلامیه آمده است که این‌گونه حمله‌های «ناجوان‌مردانه» به اماکن مذهبی جامعه اقلیت، به‌ویژه در زمان همه‌گیری ویروس کرونا،‌ بازتابی از طرز فکر شیطانی عاملان و حامیان آن دارد.

الیسون بلک، سفیر انگلستان در افغانستان نیز در صفحه توییترش این حمله را «وحشتناک» توصیف کرده است. وی از واکنش سریع نیروهای افغان تقدیر کرده و گفته است که اقلیت‌های مذهبی نباید هیچ‌گاهی هدف قرار بگیرند. هم‌زمان با این، پاکستان نیز حمله بر عبادت‌گاه اقلیت سیکه در کابل را تقبیح کرده است. در اعلامیه‌ای که از سوی وزارت امور خارجه این کشور نشر شده، آمده است که این‌گونه حمله‌ها که منجر بر کشته و زخمی شدن افراد هنگام مراسم مذهبی می‌شود، هیچ توجیه سیاسی، مذهبی و اخلاقی ندارد. این کشور «هم‌بسته‌گی‌» اش را با افغانستان اعلام کرده و ضمن محکوم کردن تروریزم، گفته است که باید «حرمت مکان‌های مذهبی» در نظر گرفته شود.

گروه داعش مسوولیت حمله امروز بر عبادت‌گاه اهل سیک در کابل را بر عهده گرفت. این اولین بار نیست که اقلیت سیک و هندو در کشور هدف حمله قرار می‌گیرند. این اقلیت‌ها سال گذشته نیز در شهر جلال‌ آباد هدف حمله انتحاری قرار گرفتند که در آن ۱۹ تن جان باخته و ۲۰ تن دیگر نیز زخم برداشتند. گفتنی است که در آن حمله، اوتار سینگه، نامزد اهل هنود سیک برای انتخابات پارلمانی نیز در میان جان باخته‌گان بود. مسوولیت آن حمله را هیچ گروهی بر عهده نگرفت. هرچند حکومت یک هیأت را برای بررسی آن حمله تعیین کرد، اما نیتجه کار آن هیأت در اختیار رسانه‌ها قرار نگرفت. این در حالی است که هر سال از میزان هندوباوران و اقلیت سیک‌ها در کشور به دلیل ناامنی و تبعیض اجتماعی کاسته می‌شود.

لینک اصلی: https://8am.af/reactions-to-bloody-attack-on-sikh-shrine-attack-on-religious-minorities-is-not-permitted/

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از روزنامه هشت صبح

آخرین خبر ها:

Loading