بازتاب نیوز

کشته و زخمی شدن دست‌کم 20 تن در حمله داعش به عبادتگاه سیک‌ها در کابل

٦ حمل ١٣٩٩ رادیو و تلویزیون دولتی ترکیه TRT

در اثر حمله مهاجمان انتحاری گروه تروریستی داعش به عبادتگاه سیک‌ها در کابل دست‌کم 11 تن کشته و بیش از 10 تن دیگر تاکنون زخمی شده اند.

عبادت‌گاه سیک‌ها «درمسال» در منطقه‌ شوربازار شهر قدیمی کابل در منطقه اول امنیتی و در فاصله یک کیلومتری کاخ ریاست جمهوری افغانستان صبح امروز مورد حمله انتحاری قرار گرفت که دست‌کم 11 تن کشته و بیش از 10 تن دیگر زخمی شده اند.

طارق آرین سخنگوی، وزارت داخله افغانستان اعلام کرد در ساعت 07:45 افراد مسلح به یک معبد سیک‌ها-هندوها در کوچه شوربازار شهر کابل حمله کرده‌ و عده‌ای را در درون آن به گروگان گرفته‌اند.

وی افزود درگیری بین نیروهای امنیتی و مهاجمین پایان یافته و گروگان ها نجات داده شده‌اند.

در حالی که گروه تروریستی طالبان طی اطلاعیه‌ای اعلام کرده اند که در این حمله نقشی ندارند اما داعش مدعی شد که «حمله روز چهارشنبه به عبادتگاه هندوهای سیک‌ در کابل» کار این گروه بوده است .

قوماندانی پولیس افغانستان اعلام کرده که حدود 150 تن برای نیایش در این عبادتگاه حضور داشته‌اند.

عبدالله عبدالله که به عنوان "رئیس‌جمهور دولت همه‌شمول‌‍" افغانستان سوگند یاد کرده و در صفحه فیس بوک خود اعلام کرداست که: حمله تروریستی به معبد شهروندان سیک‌ اینکشور جنایت ضدبشری و مغایر تمام ارزش‌های اسلامی، انسانی واخلاقی بوده وحمله به اقلیت مذهبی- دینی، درهیچ دین وآئینی جوازندارد.

او افزود: اهل سیک و هندوهای افغانستان از شهروندان اصیل اینکشورهستند. تروریست‌های جنایت‌کار تلاش دارند که پای منازعات مذهبی واجتماعی را به افغانستان بکشانند، اما آن‌ها محکوم به شکست هستند. مردم افغانستان با احترام به تکثروتنوع مذهبی و اجتماعی، قرن‌ها درکناریک‌دیگرزندگی کرده والگوی رواداری مذهبی بوده‌اند.

سفارت آمريکا درکابل نیزدرحساب توئیترخود نوشت: "ما اين جنايتکاران و افراطيون را که برای آسيب رساندن به مردم بی‌گناه به عبادتخانه‌ها حمله می‌کنند، محکوم می‌کنيم".

براساس آمار رسمی حدود هزار سیک و هندو در افغانستان زندگی می‌کنند.

دو سال پیش نیزهندوهای سیک هدف حمله انفجاری در کابل قرار گرفتند که براثر آن 19 تن کشته و21 تندیگر زخمی شدند. گروه تروریستی داعش مسئولیت این حمله را نیز بر عهده گرفته بود.

لینک اصلی: https://www.trt.net.tr/dari/fgnstn/2020/03/25/khshth-w-zkhmy-shdn-dstkhm-20-tn-dr-hmlh-d-sh-bh-bdtgh-sykhh-dr-khbl-1384871

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از رادیو و تلویزیون دولتی ترکیه TRT

آخرین خبر ها:

Loading