بازتاب نیوز

روند رهایی زندانیان طالبان از هفته آینده آغاز می‌شود

٦ حمل ١٣٩٩ خبرگزاری آناتولی

استانبول/ خبرگزاری آناتولی

سهیل شاهین سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر در صفحه توئیتر خود نوشت: براساس تصمیم دیدار چهارساعته نمایندگان ما، واشنگتن و کابل روند آزادی زندانیان طرفین (دولت افغانستان و طالبان) از 31 مارس ماه جاری آغاز خواهد شد.

سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر افزود: هیات فنی گروه طالبان را برای بررسی این روند به زندان بگرام در افغانستان خواهیم فرستاد.

گفتنی است آزادی این زندانیان یکی از شروط "توافق‌ صلح" میان آمریکا و طالبان که 29 فوریه توسط زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه آمریکا در امور افغانستان و ملا عبدالغنی برادر، معاون سیاسی گروه طالبان در قطر امضا شد، به شمار می‌رود.

محمد اشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان 11 مارس با هدف "آغاز و انجام مذاکرات صلح میان افغانستان و گروه طالبان و به منظور تحکیم صلح پایدار و ثبات در کشور"، حکم عفو مجازات و رهایی زندانیان گروه طالبان را صادر و اعلام کرد:

پس از آغاز و در جریان مذاکرات مستقیم هیئت دولت افغانستان و طالبان، در هر دو هفته 500 زندانی این گروه که مجموع آنها به 3500 زندانی می رسد، مشروط بر اینکه سطح خشونت‌ها به طور چشمگیر کاهش یابد، رها خواهند شد.

بر اساس حکم رئیس جمهور افغانستان، زندانیانی که بر مبنای این حکم رها می‌شوند مکلف به ارائه تعهد کتبی مبنی بر عدم بازگشت به صفوف طالبان شده اند و همچنین رهایی آنان پس از تکمیل روند بیومتریک صورت می‌گیرد.

لینک اصلی: https://www.aa.com.tr/fa/افغانستان/روند-رهایی-زندانیان-طالبان-از-هفته-آینده-آغاز-می-شود/1779210

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از خبرگزاری آناتولی

آخرین خبر ها:

Loading