بازتاب نیوز

زندانیان طالبان تا هفتهٔ دیگر آزاد خواهند شد

٦ حمل ١٣٩٩ یورو نیوز

گروه طالبان اعلام کرد آزاد شدن زندانیان این گروه از سوی دولت افغانستان در پایان ماه مارس آغاز خواهد شد. از سوی دیگر یک مقام ارشد دولت افغانستان نیز روز چهارشنبه تأیید کرد که آزادسازی این زندانیان «تا یک ‌هفتهٔ دیگر» انجام خواهد گرفت.

سهیل شاهین، یکی از سخنگویان طالبان در توییتر اعلام کرد: «در جلسه تصمیم گرفته شد که آزادی زندانیان عملا در پایان مارس آغاز شود.»

این اقدام دولت افغانستان بناست پس از حدود دو دهه، و با نظارت ایالات متحده، قفل بستهٔ مذاکرات بین‌الافغانی را باز کند.

گرچه اشرف غنی، رئيس جمهوری افغانستان، پس از توافق نمایندگان ایالات متحده و طالبان برای صلح اعلام کرده بود که دولتش تعهدی به آزاد کردن زندانیان طالبان ندارد اما سرانجام روز ۲۰ اسفندماه فرمانی شامل چهار بند را برای عفو و آزادی مشروط ۵ هزار زندانی طالبان امضا کرد.

در حالیکه از یکسو گروه طالبان به مشروط بودن این آزادی‌ها اعتراض کرد، کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان نیز اعلام کرد که اگر در میان این زندانیان کسانی باشند که مرتکب جنایات جنگی و جنایت علیه بشریت شده باشند طبق قوانین ملی و بین‌اللملی حتی رئیس جمهور هم صلاحیت آزاد کردن آنان را ندارد.

شورای امنیت سازمان ملل پس از امضای فرمان آزادی زندانیان طالبان با صدور قطعنامه‌ای توافق آمریکا و طالبان را تأیید کرد و از طرفین خواست برای رسیدن به صلح در افغانستان روند اعتمادسازی را ادامه دهند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

لینک اصلی: https://farsi.euronews.com/2020/03/25/taliban-prisoners-to-be-freed-within-a-week

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از یورو نیوز

آخرین خبر ها:

Loading