بازتاب نیوز

اردوی آلمان سربازان اش را در افغانستان کاهش می دهد

٦ حمل ١٣٩٩ دويچه وله

وزارت دفاع آلمان فدرال در گفتگو با خبرگزاری آلمان (دی پی آ) از کاهش حضور نیروهای آلمانی در افغانستان خبر داده است. یک سخنگوی این وزارت گفته است: «به صورت مشخص به این معنی که تا اواسط جولای ۲۰۲۰ حدود ۱۸ درصد از پست های ماموریتی آلمان مطابق برنامه ریزی کنونی اشغال نمی شوند. روی این برنامه با سایر شرکای ائتلاف ماموریت حمایت قاطع توافق صورت گرفته است.»

این سخنگو همچنان اذعان کرد که اردوی آلمان می تواند وظایف خود را در ساحات زیر مسئولیت خود در مناطق شمالی افغانستان انجام بدهد.

کاهش در چوکات ناتو ممکن است

در حال حاضر ۱۳۰۰ سرباز ناتو در چوکات ماموریت «حمایت قاطع» در افغانستان مستقر هستند. ارزیابی های داخلی نشان می دهند که حتی در صورت کاهش این نیروها باز هم ماموریت آموزشی و مشورت دهی برای سربازان افغان ادامه خواهد یافت.

فرمانده ماموریت ناتو در افغانستان نیروهای مستقر در این کشور را موظف کرده است تا ارزیابی کنند که کدام سمت ها را می توانند خالی نگه دارند، تا در پی شیوع پاندمی کرونا بتوانند در ظرفیت های صحی و درمانی تقویت شوند. این برنامه شامل حال سربازان آلمانی مستقر در کابل نیز می شود.  

ویروس کرونا باعث توقف ماموریت نمی شود

در یک اعلامیه خبری نیروهای «حمایت قاطع» آمده است که چهار تن از سربازان آنها به ویروس کرونا مبتلا شده اند. جنرال آوستین اسکات میلر، فرمانده عمومی نیروهای «حمایت قاطع» در افغانستان در جریان یک گفتگوی ویدیویی با مقام های امنیتی افغان گفت که بیماری (کووید ۱۹) همه جهان و حتی سربازان بین المللی و افغان را نیز متاثر می کند. جنرال میلر اذعان کرد که تمرکز جدی باید بالای جلوگیری از گسترش این ویروس صورت بگیرد. به بیان او، جلوگیری از گسترش این ویروس حتی در شرایط عادی دشوار است، اما "اگر خشونت ادامه یابد، تقریباً ناممکن است. "

حدود ۱۵۰۰ تن از ماموران نظامی و ملکی ناتو که در هفته های اخیر وارد افغانستان شده اند، زیر مراقبت های احتیاطی در تجرید به سر می برند.

با وجود امضای توافقنامه هنوز هم وضعیت نامعلوم است

در اخیر ماه فبروری سال روان، ایالات متحده با نمایندگان گروه طالبان در شهر دوحه قطر توافقنامه ای را برای رسیدن به صلح امضا کردند. در این توافقنامه خروج برنامه ریزی شده نیروهای خارجی از افغانستان و آغاز مذاکرات صلح میان افغان ها تصریح شده است. اما با وجود آن، خشونت ها در افغانستان همچنان ادامه دارند. افزون بر آن، تنش سیاسی میان اشرف غنی و عبدالله عبدالله هم به مشکلات این کشور افزوده است. با این همه، نیروهای ایالات متحده روند خروج شان از این کشور را آغاز کرده اند.

Aj/af (dpa, Twitter)

لینک اصلی: https://www.dw.com/fa-af/اردوی-آلمان-سربازاناش-را-در-افغانستان-کاهش-میدهد/a-52918878?maca=dar-rss-dar-all-1481-rdf

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از دويچه وله

آخرین خبر ها:

Loading