بازتاب نیوز

چگونه تشويش ناشي از بيماري کرونا را کاهش دهيم

٧ حمل ١٣٩٩ روزنامه آرمان ملی

 

افزایش روزانه مرگ و میر مبتلاها، سقوط بورس جهانی و قرنطینه بیش از صد میلیون انسان، دارد کرونا را تبدیل به بزرگ‌ترین نگرانی بشر می‌سازد.

با آن که مشخص شده است ۸۰ درصد آدم‌ها این ویروس را در بدن شان بی‌اثر می‌کنند، ولی چون انسان با این بیماری جدید آشنا نیست تشویش‌ها افزایش می‌یابد، اما چه کارهایی می‌توانیم برای کاهش نگرانی انجام دهیم:

۱- در قدم اول سعی کنیم فقط دو الی سه رسانه را منبع اطلاعات روزانه مان قرار دهیم و آن‌ها را مرور کنیم. با قاطعیت تمام از رسانه‌های شایعه ساز و اغراق کننده دوری کنیم. این نوع رسانه‌ها جز ایجاد تشویش و نگرانی، تأثیر دیگری ندارند.

آنچه ما حتماً لازم داریم اطلاعات بسیار اولیه برای جلوگیری از شیوع این بیماری است. با شستن دست، زدن ماسک و حتی المقدور دوری از هر نوع جمع، به سهم خودمان کمک کنیم.

۲- آدم‌ها به هر حال نمی‌توانند نگرانی، تشویش و اما و اگرها را انکار کنند. آدم‌های که سابقه تشویش و نگرانی بیشتر دارند واکنش شدیدتری نشان خواهند داد. آدم‌های بسیار نگران، خطرها را بیش از حدی که هست تجسم می‌کنند و در مقابل، بها یا اعتماد کافی به قدرت تطبیق خود نمی‌دهند.

۳- خطرات ناشناخته و جدید، اگر منبع اولیه شان یا شیوه سرایت شان از یک منطقه یا قومیت خاصی باشد سبب حس نژادپرستانه نسبت به قوم‌ها و فرهنگ‌هایی که نمی‌شناسیم می‌شوند.

مواظب باشیم به حس غریزی ترس و نفرت از غریبه‌ها و آن‌هایی که مثل ما نیستند میدان ندهیم. چون با این کار در درجه اول بدن خود را با افکار و اخلاق ناهنجار و منفی، مسموم می‌کنیم.

مواظب باشیم و بدانیم که بعضی‌ها از پیش سرشار از نفرت و بدبینی نسبت به گروه‌ها و قوم‌های دیگر بوده اند. آن‌ها سعی می کنند از شرایط سوء استفاده کنند و دیگران را ناهنجار نشان دهند. این کارشان سبب افزایش شرم و نگرانی قوم‌ها و مناطقی می‌شود که این بار حامل اولیه این بیماری بوده اند.

یادمان باشد که این نوع بیماری‌های واگیر در طول تاریخ بشر وجود داشته و بارها فاجعه آفریده اند. این روزها، ولی بشر قادر است بسیاری از آن‌ها را که به دلایل متفاوت در طبیعت ایجاد می‌شوند در یک هماهنگی جهانی، کنترل کند.

اجتماع بشری همواره نشان داد که در موقعیت‌های اضطراری به بهترین خصوصیات خودش نظیر همیاری و همدردی، میدان بیشتری می‌دهد.

ماهان طباطبایی

لینک اصلی: http://www.armanemili.com/posts/25283

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از روزنامه آرمان ملی

آخرین خبر ها:

Loading