بازتاب نیوز

سازمان جهانی صحت: توبرکولوز مرگبارترین بیماری ساری در جهان است

٧ حمل ١٣٩٩ دويچه وله

براساس اطلاعاتی که سازمان ملل متحد روز سه شنبه این هفته نشر کرد، توبرکولوز بیش از هر بیماری ساری دیگری قربانی می گیرد.

به گزارش سازمان جهانی صحت  که می خواست توجه عموم را به روز جهانی توبرکولوز در روز ۲۴ ماه مارچ  جلب کند، در سال ۲۰۱۸ حدود یک میلیون تن به خاطر این بیماری عفونی باکتریایی جان دادند.

براساس اطلاعات سازمان جهانی صحت سالانه حدود ۱۰ میلیون تن به بیماری توبرکولوز مبتلا می شوند. فقط بخش کوچکی از افراد مبتلا در سراسر جهان به دواهای لازم برای نجات جان شان دسترسی دارند.

روزانه بیش از چهار هزار تن جانشان را به خاطر ابتلا به بیماری توبرکولوز از دست می دهند.

به گفته تدروس ادهانوم گبریسوس، مدیرکل سازمان جهانی صحت، بیمارانی که مشکلات ریوی دارند یا سیستم ایمنی بدنشان تضعیف شده است، در برابر ویروس کرونا بسیار آسیب پذیر هستند. توبرکولوز در مرحله نخست شش ها را متاثر می کند.

بورکارد کوم، مدیر سازمان کمک به بیماران جذام و توبرکولوز در آلمان (DAHW) به خبرگزاری پروتستان آلمان (ای پی دی) گفت: «ویروس کرونا برای میلیون ها تن که توبرکولوز دارند، یک خطر بسیار مهم است. زیرا شش های آن ها به خاطر این بیماری تضعیف شده، وضعیت عمومی صحی آن ها به خاطر ناداری و فقر خوب نیست و آن ها به مراقبت های صحی مناسب دسترسی ندارند».

در آسیا و افریقا بیماران مبتلا به توبرکولوز احتمال مرگ شان به خاطر آلودگی به ویروس کرونا بیشتر است.

سازمان مبارزه با جذام و توبرکلوز در آلمان می گوید، اگر بیماری توبرکولوز به مدت بیش از شش ماه با مخلوطی از چهار انتی بیوتیک مختلف درمان شود، فرد مبتلا شفا می یابد.  با این وجود بسیاری از بیماران معالجه شان را زودتر از میعاد قطع می کنند یا در برابر دواها مقاوم می شوند و به این ترتیب معالجه آن ها پیچیده تر شده  و مدت طولانی تری به طول می انجامد.

به گفته این سازمان بسیاری از بیماران مجبور می شوند به خاطر عدم دسترسی به دواهای لازم معالجه شان را پیش از موعد قطع کنند.

 • Multiresistente Tuberkulose in der Ukraine (DW)
  روز جهانی توبرکلوز؛ راه غلبه بر این بیماری چیست؟ سل یا توبرکلوز چیست؟

  باکتری‌ها عامل بیماری توبرکلوز هستند و معمولا شش‌ها در معرض حمله آنان قرار می‌گیرند. از نشانه‌های عمومی این بیماری سرفه همراه با خلط و گاه خلط خون‌آلود، درد قفسه سینه، ضعف و بی‌حالی، کاهش وزن، تب و لرز و عرق کردن هنگام خواب است. استفاده از اشعه ایکس به تشخیص بهتر و زودهنگام بیماری سل کمک می‌کند. بیماری سل از طریق هوا از فردی به فرد دیگر منتقل می‌شود.

 • Röntgenbild Tuberkulose (picture-alliance/BSIP/C. James)
  روز جهانی توبرکلوز؛ راه غلبه بر این بیماری چیست؟ شمار بیماران به توبرکلوز سالانه به ده میلیون می رسد

  براساس جدید ترین آمار، بیماری قابل علاج توبرکلوز یا سِل از جمله ده عاملی است که بیشترین مرگ و میر در سطح جهانی را سبب می‌شود. چنانچه کارشناسان روز یکشنبه در سالروز جهانی توبرکلوز گزارش دادند، در سال ۲۰۱۷، حدود ۱،۶ میلیون انسان از اثر ابتلا به توبرکلوز جان باختند و حدود ده میلیون نفر دیگر، به شمول یک میلیون کودک، به این بیماری مبتلا شدند.

 • DARF NICHT MEHR VERWENDET WERDEN: Bildergalerie Impfkampagne gegen Polio Masern in Kabul (Afghan Eyes/Jawad Jalali)
  روز جهانی توبرکلوز؛ راه غلبه بر این بیماری چیست؟ توبرکلوز در افغانستان سالانه هزاران نفر قربانی می گیرد

  به اساس آمار سال ۲۰۱۸وزارت صحت عامه افغانستان سالانه بین ۱۵ تا ۱۷ هزار نفر در این کشور در اثر مبتلا شدن به بیماری توبرکلوز جان میدهند.

 • Indien Krankenhaus in Varanasi | Tuberkulose-Patient (picture-alliance/AP Photo/Rajesh Kumar Singh)
  روز جهانی توبرکلوز؛ راه غلبه بر این بیماری چیست؟ خطر ابتلا به توبرکلوز چه انسان‌هایی را به ویژه تهدید می‌کند؟

  کمبود غذا یا سوء تغذیه، شرایط بد بهداشتی، فشار روانی دائم، بیماری‌های حاد عفونی مانند اچ‌آی‌وی و ایدز یا حتی بیماری شکر همه منجر به تضعیف سیستم ایمنی بدن می‌گردند و راه ابتلا به بیماری سل را در بدن هموار می‌کنند. طبق برآوردهای اخیر سازمان جهانی صحت از همه گروه‌های سنی به این بیماری مبتلا شده‌اند. یک میلیون از آنان کودک بوده‌اند که از این تعداد ۲۳۳هزار کودک جان خود را از دست داده‌اند.

 • Multiresistente Tuberkulose in der Ukraine (DW)
  روز جهانی توبرکلوز؛ راه غلبه بر این بیماری چیست؟ راه غلبه بر بیماری توبرکلوز چیست؟

  مقابله با بیماری توبرکلوز تجهیزات و شیوه‌هایی مؤثر را برای واکسین کردن، تشخیص بیماری و درمان می‌طلبد. به همین دلیل به ویژه عرصه تحقیقات درباره واکسین سل نیازمند سرمایه‌گذاری بیشتری است. از عمر واکسینی که در حال حاضر برای مقابله با سل استفاده می‌شود نزدیک به ۱۰۰ سال می‌گذرد. استفاده از این واکسین که برای نخستین بار در سال ۱۹۲۱ تولید شد از سال ۱۹۹۸ دیگر از سوی انستیتوت روبرت کخ توصیه نمی‌شود.

 • Burundi - Gesundheitsstation in Rukogo: Babys werden geimpft (picture-alliance/dpa/T. Schulze)
  بیشر روز جهانی توبرکلوز؛ راه غلبه بر این بیماری چیست؟ آیا توبرکلوز قابل درمان است؟

  شیوع بالای بیماری‌زاهای مقاوم در درمان بیماری سل امر نگران‌کننده‌ای است. پاتوژن‌های مقاوم در اصل باکتری‌هایی هستند که کنترل آن‌ها با دارو میسر نیست. افراد حامل این باکتری‌های مقاوم به درمان طبی ویژه‌ای نیاز دارند. این درمان ۲۱ ماه طول می‌کشد و مخارج آن برای ساکنان کشورهای در حال توسعه بسیار سنگین است.


Me/af EPD, dpa)

لینک اصلی: https://www.dw.com/fa-af/سازمان-جهانی-صحت-توبرکولوز-مرگبارترین-بیماری-ساری-در-جهان-است/a-52919444?maca=dar-rss-dar-all-1481-rdf

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از دويچه وله

آخرین خبر ها:

Loading