بازتاب نیوز

بیش از ۳۰ درصد از افراد مبتلا به کرونا علایمی نشان نمی دهند

٧ حمل ١٣٩٩ دويچه وله

کشورها در سراسر جهان استراتیژی های مختلفی را برای جلوگیری از گسترش ویروس کرونا پیاده می کنند. به طور مثال مقام های صحت عامه در کشورهای مختلف راجع به این که بیماری «کووید ۱۹» در افرادی که عوارضی نشان نمی دهند، تا چه اندازه می تواند سرایت کننده باشد، نظریات متفاوتی دارند.

معمولا عوارض بیماری ناشی از ویروس کرونا پس از پنج روز بروز می کند. اما در برخی موارد دوره نهفتگی این بیماری می تواند سه هفته به طول بیانجامد. 

براساس گزارشی که روزنامه «South China Morning Post» با استفاده از اطلاعات حکومت چین نشر کرده، گمان می رود که شمار «حاملان بیماری» ناشی از ویروس کرونا  به ۳۰ درصد برسد. منظور از «حاملان بیماری» افرادی هستند که براساس آزمایش های انجام شده به بیماری «کووید ۱۹» مبتلا شده اند، اما هیچگونه عارضه ای ندارند.

کارشناسان جاپانی به رهبری هیروشی نیشیورا، متخصص بیماری های همه گیر در دانشگاه هوکاییدو، داده چین را تایید کردند. براین اساس ۳۰.۸ درصد از بیماران جاپانی که از ووهان (کانون ویروس کرونا) به جاپان انتقال داده شدند، هیچگونه عارضه ای نداشتند.

در نامه کارشناسان جاپانی به مجله بین المللی بیماری های سرایت کننده «International Journal of Infectious Diseases» آمده است که بین گزارش ها از چین و برآوردها براساس وقایع تشخیص داده شده بیرون از چین «یک شکاف» وجود دارد و به این ترتیب این تصور ایجاد می شود که «میزان قابل توجهی از موارد ابتلا تشخیص داده نشده است».

این آمار با برآوردهای سازمان جهانی صحت (WHO) به شدت در تضاد است که تصور می کند، سرایت این ویروس از طریق بیماران بدون عوارض به ندرت رخ می دهد. براساس داده های این سازمان، موارد سرایت از بیماران بدون عوارض در اتحادیه اروپا به یک تا ۳ درصد می رسد.

آزمایش ابتلا به بیماری ناشی از ویروس کرونا

در بیشتر کشورهای اتحادیه اروپا و در ایالات متحده امریکا موارد ابتلا به سرعت در حال افزایش است. در آن جا آزمایش ابتلا به بیماری «کووید ۱۹» فقط در مورد افرادی انجام می شود که دارای علایم آن هستند.

وزارت صحت آلمان فدرال می گوید، مردم در این کشور زمانی آزمایش می شوند که علایم مشابه بیماری انفلوانزا را داشته باشند و در منطقه ای به سر برده باشند  که آن جا طی ۱۴ روز گذشته موارد ابتلا به ویروس کرونا تشخیص داده شده باشد یا این که طی ۱۴ روز گذشته با افرادی تماس داشته اند که نتیجه آزمایش ابتلای آن ها به بیماری «کووید ۱۹» مثبت بوده است. 

اگر شما با یک فرد مبتلا در ارتباط بوده اید، اما هیچگونه عوارضی نشان نمی دهید، باید خود را قرنطین کنید. اما نظارت بر رعایت موازین قرنطین خانگی در آلمان به ندرت انجام می شود.

دراین میان، در چین و کوریای جنوبی، موارد جدید ابتلا به این بیماری رو به کاهش است. نخستین موارد آلودی به ویروس کرونا دراین دو کشور مشاهده شده بود.

در هر دو کشور، مردم در صورتی که با افراد مبتلا در ارتباط بوده اند، باید آزمایش بدهند، صرف نظر از این که عوارض این بیماری در آن ها ظاهر شده است یانه.

افرادی که نتیجه آزمایش آن ها مثبت بوده است، در چین و کوریای جنوبی قرنطین می شوند و به صورت دائمی تحت  نظر هستند، حتی اگر هیچگونه علایمی نشان ندهند.

در کوریای جنوبی افرادی که از قوانین مربوط به قرنطین سرپیچی کنند، باید جریمه های سنگینی بپردازند. براساس مسوده یک قانون جدید ممکن است که مبلغ جریمه از این هم بیشتر افزایش یابد و متخلفان به حداکثر یک سال زندان نیز محکوم شوند.

 • default
  عشق در زمان شیوع ویروس کرونا کرونا نمی‌تواند مانع ابراز عشق شود

  عروس و داماد خوشبخت در یک مراسم دست‌جمعی عروسی در «مرکز صلح جهانی» در شهر گاپیونگ کوریای جنوبی لحظات شادی شان را سپری می‌کنند. این مراسم عروسی به تاریخ هفتم فبروری پیش از شیوع گسترده ویروس کرونا در این کشور برگزار شد.

 • default
  عشق در زمان شیوع ویروس کرونا بوسه با ماسک

  ۲۲۰ زوج در شهر مرکزی باکلود فلیپین به تاریخ ۲۰ فبروری در یک مراسم دست‌جمعی عروسی کردند و در حالی که ماسک پوشیده بودند، یک‌دیگر را بوسیدند. این مراسم عروسی از سوی حکومت تمویل شده بود. جان پاول، یکی از این دامادان به شبکه «ای بی‌ سی نیوز» آسترالیا گفت: «بوسیدن با ماسک یک حس دیگر دارد، اما نیاز است این کار را بکنیم.»

 • default
  عشق در زمان شیوع ویروس کرونا روز والنتاین در بحران

  این خانم در شهر مانیلا در فلیپین ماسک حفاظتی پوشیده است و انتظار می‌کشد تا وارد سالون عروسی دست‌جمعی شود. این مراسم عروسی به تاریخ ۱۴ فبروری در روز والنتاین برگزار شد. در این کشور معمولاَ در این تاریخ عروسی‌های دست‌جمعی برگزار می‌شود. در فلیپین ابتلای سه تن به ویروس کرونا تثبیت شده و یک تن جان داده است.

 • default
  عشق در زمان شیوع ویروس کرونا حلقه ازدواج

  به گزارش خبرگزاری فرانسه، در یک مراسم عروسی دست‌جمعی در کوریای جنوری ۳۰ هزار ماسک صورت به مهمانان توزیع شد. این مراسم عروسی در کلیسای وحدت که توسط سون میونگ مون تاسیس شده بود، برگزار شد.

 • default
  عشق در زمان شیوع ویروس کرونا لغو بسیاری تجمعات

  این مراسم عروسی در کوریای جنوبی در حالی برگزار شد که تجمعات بزرگ مانند جشنواره‌ها، مراسم فارغ‌التحصیلی و کنسرت‌های موسیقی پاپ به دلیل نگرانی از شیوع کرونا لغو شده اند.

 • default
  عشق در زمان شیوع ویروس کرونا استفاده اختیاری از ماسک

  هرچند در این مراسم به همه ماسک توزیع شده بود، اما پوشیدن آن اجباری نبود. هرکسی می‌توانست به خواست خود از ماسک استفاده کند. برخی‌ها از ماسک استفاده نکردند.

 • default
  عشق در زمان شیوع ویروس کرونا سرور و شادی با وجود نگرانی از کرونا

  با وجود نگرانی از ناحیه ویروس کرونا، محفل عروسی با شور و شادی همراه بود. بسیاری دوستان و خانواده‌های عروسان و دامادان نیز در این مراسم اشتراک کردند. سابقه عروسی‌های دست‌جمعی در کوریای جنوبی به دهه ۱۹۶۰ برمی‌گردد.


استفاده از همه فرصت ها برای گرفتن آزمایش

موارد جدید ابتلا به ویروس کرونا در ماه فبروری به سرعت افزایش یافت، اما از آن به بعد، کوریای جنوبی شاهد کاهش موارد جدید ابتلا بوده است.

حدود ۹ هزار تن از جمعیت ۵۰ میلیونی کوریای جنوبی به این بیماری مبتلا شده اند و ۱۲۰ تن از آن ها جانشان را به این خاطر از دست داده اند. کمتر از ۱۰۰ تن در روز به این بیماری مبتلا می شوند.

در خیمه ها و پسته های بازرسی که در مناطق مختلف کوریای جنوبی ایجاد شده، مردم می توانند به صورت رایگان آزمایش ابتلا به ویروس کرونا بدهند. تا به حال دست کم ۳۰۰ هزار تن دراین کشور آزمایش داده اند.

هر روز امکان آزمایش حدود ۲۰ هزار تن وجود دارد و افزون براین، حدود ۴۰ مرکز برای گرفتن آزمایش از سرنشینان موتر ایجاد شده است، بدون این که آن ها مجبور به پیاده شدن باشند. کشورهای دیگر از این روش تقلید کرده اند.

به این ترتیب، در کوریای جنوبی مردم بیشتر از هر کشور دیگری در زمینه ابتلا به ویروس کرونا آزمایش شده اند و شمار آن ها به ۵.۶ تن در تناسب به هر ۱ هزار تن می رسد. 

به گزارش بنیاد روبرت کُخ، در آلمان امکان انجام ۱۶۰ هزار آزمایش در هفته وجود دارد، یا به عبارت دیگر در قبال هر ۱ هزار نفر امکان گرفتن آزمایش از ۱.۹ تن وجود دارد. در امریکا تا به حال تنها ۳۰ هزار تن آزمایش شده اند.

آمار مبتلایان و قربانیان کرونا: 

سیاست موفقانه مهار بیماری «کووید ۱۹»

به نظر می آید که در کوریای جنوبی اقدامات انجام شده برای مهار این بیماری موفقانه بوده است، بدون این که زندگی عمومی کاملا تعطیل شود یا این که اقدامات سختگیرانه ای برای جلوگیری از سفر مردم انجام شود.

سطح زندگی عمومی به شدت کاهش یافته و مردم کماکان از یکدیگر فاصله می گیرند. اما این کشور می خواهد جلوی تعطیلی کامل را بگیرد.

تصور می شود که آزمایش گسترده شمار قابل توجهی از مردم باعث شده که «حاملان این بیماری» نیز در محیط زندگی افراد مبتلا تشخیص داده شوند.

جیئونگ اوین کویاونگ، مدیر مراکز جلوگیری و کنترول بیماری ها در کوریا طی یک جلسه کوتاه اطلاع رسانی که به تاریخ ۱۶ مارچ برگزار شد، گفت: «در حال حاضر شمار بیماران بدون علایم در کوریا به صورت قابل توجهی بیشتر از کشورهای دیگر است. دلیلش شاید آزمایش های گسترده ما باشد».

اختیارات گسترده حکومت کوریای جنوبی

علاون براین، کوریای جنوبی در رابطه با حقوق شخصی مردم این کشور اختیارات زیادی دارد. برای کاهش موارد ابتلا مردم اطلاعات شخصی راجع به خطرات ویروس کرونا در مناطق محل زندگی شان دریافت می کنند. 

مقام های محلی به اطلاعات زیادی راجع به بیماران «کووید ۱۹» به شمول سن، جنسیت و رفت و آمد روزمره آن ها دسترسی دارند.

حکومت کوریای جنوبی از زمان بحران بیماری مرس  در سال ۲۰۱۵ می تواند از نظر قانونی داده های تیلفون های موبایل و کارت های کریدیت را جمع آوری کرده و به این ترتیب اطلاعاتی راجع به رفت و آمد روزمره بیماران مبتلا به «کووید ۱۹» کسب کند. 

این اطلاعات به صورت ثبت نام و مشخصات افراد جمع آوری می شود و به اپلیکیشن ها ارسال می شود. به این ترتیب هرکس می تواند ببیند که آیا با یک فرد مبتلا در ارتباط بوده است یا نه.

الکساندر فرویند/ م. ا.

لینک اصلی: https://www.dw.com/fa-af/بیش-از-۳۰-درصد-از-افراد-مبتلا-به-کرونا-علایمی-نشان-نمی-دهند/a-52919694?maca=dar-rss-dar-all-1481-rdf

بازکردن لینک اصلی

بیشتر بخوانید از دويچه وله

آخرین خبر ها:

Loading